Bednár číta The Economist: Aká silná bude zelená na nemeckom semafore?

Nová nemecká vláda prináša veľké zelené prísľuby, bude však potrebovať veľa šťastia, píše tohtotýždňový The Economist.

Nemci majú po vyše sedemdesiatich rokoch opäť trojkoalíciu, jej vytvorenie trvalo približne dva mesiace a vďaka farbám, ktoré tri vládne strany – sociálni demokrati SPD, Zelení a slobodní demokrati (FDP) používajú, si vyslúžila pomenovanie semaforová. Potiaľ fakty. Britský týždenník si kladie otázku, či nastupujúci kancelár Olaf Scholz a jeho tím prinesú novú dynamiku do vedenia štvrtej najväčšej svetovej ekonomiky a v environmentálnej politike. Odpovedá si optimistickou prognózou.

Vstup Zelených do vlády v dnešnej dobe environmentálnej krízy je jednoznačne pozitívnym signálom. Koaličná zmluva na svojich 177 stranách definuje v porovnaní s predchádzajúcimi záväzkami ešte prísnejšie environmentálne ciele, ako napríklad úplný odchod z uhlia pri výrobe elektrickej energie do roku 2030 a zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov v tejto oblasti opäť do roku 2030 až na 80% (pôvodne 65%). Dôležité je, že okrem čísel dokument obsahuje tiež praktické riešenia pre ich dosiahnutie.

Zároveň sa dá očakávať, píše týždenník, že nová ministerka zahraničia Annalena Baerbock, ktorá je zároveň poprednou predstaviteľkou Strany zelených, bude na EÚ pri zelenej agende tlačiť ešte viac ako doposiaľ. Aj keď Nemecko nemá v spoločenstve európskych krajín oficiálne žiadne privilegované postavenie, bezpochyby patrí k najvplyvnejším členom tohto klubu. A keďže EÚ je druhým najväčším spotrebiteľským trhom na svete, veci sa môžu hýbať rýchlejšie aj na ostatných kontinentoch. Aj keď sa Európskej únii nemusí vždy dariť pri priamom presadzovaní svojich priorít, tak napríklad jej záväzok dosiahnuť nulovú bilanciu skleníkových emisií do roku 2050 sa stal akýmsi globálnym štandardom, ktorý zároveň dostáva pod istý tlak aj ďalšie krajiny.

Semafor označuje križovatku – teda miesto, z ktorého je možné ísť viacerými cestami. Držme Nemcom, a tým pádom aj EÚ, palce na ceste k reálnej zelenej budúcnosti, uzatvára The Economist, a zaželajme im Viel Glück.

Peter Bednár

Ilustračné foto: pexels.com