Čím teplejšie, tým väčšie?

Bednár číta The Economist:

Týždenník píše, že zvieratám sa v reakcii na klimatickú zmenu podľa vedcov zväčšujú časti tela.

Kým adaptácia na klimatickú zmenu pre ľudstvo prebehne prevažne v rovine technológií – napríklad viac chladenia, energeticky efektívnejšie bývanie, viac protipovodňových opatrení, zvieratá sa budú musieť spoľahnúť výlučne na zmeny správania a svojho organizmu. A tieto zmeny sa dejú už dnes. Podľa štúdie austrálskych vedcov sú už teraz pozorovateľné zmeny v stavbe tela viacerých živočíšnych druhov. Zväčšujú sa im napríklad zobáky, končatiny a uši.

Pri niektorých druhoch austrálskych papagájov zaznamenali v období od roku 1871 zväčšenie zobáka o 4 – 10%. Tento trend potvrdzuje aj sledovanie vtákov v Severnej Amerike. Podobný vývoj nastáva aj pri ďalších živočíšnych druhoch. Myšiam, piskorom či netopierom sa zväčšujú uši, chvosty, nohy a krídla.

Tieto zistenia potvrdzujú Allenovo pravidlo (https://cs.wikipedia.org/wiki/Allenovo_pravidlo), ktoré tvrdí, že teplokrvné živočíchy žijúce v teplejšom podnebí majú dlhšie končatiny a časti tela ako ich príbuzní v chladnejšom klimatickom pásme. Je to tak kvôli tomu, že väčšia telesná plocha obsahujúca viac krvného tkaniva pomáha organizmu efektívnejšie zbavovať sa nadbytočného tepla. Napríklad líška fenek obývajúca oblasť Sahary má v porovnaní so severskými príbuznými výrazne väčšie uši.

Vedci tvrdia, že zmeny súvisia práve s klimatickou zmenou, ale týždenník jedným dychom dodáva, že tento predpoklad bude ešte potrebné podložiť pozorovaním viacerých živočíšnych druhov. Už dnes je však evidentné, že zvieratá v teplejšom svete budú vyzerať inak, ako dnes.

Otázka znie, či sa človeku, ktorý sa ešte stále odvážne považuje za súčasť prírody, zmenou klímy zväčší tiež nejaký orgán. Napríklad mozog.

Peter Bednár

 

Ilustračné foto: pexels.com