Hlas Jána Mičovského

Ján Mičovský opustil klub OĽaNO a sú ho plné médiá. Je ťažké byť prorokom, ale v tomto prípade sa dá povedať, že naposledy.

Ján Mičovský sa do politiky dostal ako Matovičova Biela vrana. Ich zoznam by bol pomerne obsiahly, no jednu vec majú spoločnú. Veľmi rýchlo do politiky prišli a veľmi rýchlo z nej odišli. Ján Mičovský bol do istej miery výnimka. V roku 2009 verejne upozornil, že majetok Lesov SR sa verejne rozkráda. V roku 2014 to spolu s Otom Žarnayom (ďalšia Biela vrana) urobili opäť. V parlamente je od roku 2012. Oto Žarnay je jedna z výnimiek ktorá potvrdzuje tzv. Matovičove parlamentné pravidlo – dostal sa do NR SR v roku 2016 – už po roku opustil poslanecký klub OĽaNO.

O tom, že sa Ján Mičovský stane  ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa v roku 2020, podľa jeho vlastných slov, dozvedel zo správ. Je to uveriteľná historka, lebo ministerské stoličky na envirorezorte a pôdohospodárstve sa menili medzi Jánom Budajom a Jánom Mičovským opakovane. Budaj nie je Biela vrana, on nechce v politike ani zhasnúť a ani pohorieť. Jeho výtlak (vplyv na Igora Matoviča) je omnoho väčší. A keďže sa Ján Mičovský angažoval v protestoch pôdohospodárov, ktoré viedol v roku 2018 František Oravec, dostal agrorezort.

A práve tu sa začali prvé spory vo vláde – a to medzi ministrami za tú istú stranu. Hoci bola reforma Národných parkov v Programovom vyhlásené vlády, lesník Ján Mičovský s tým začal mať problém. Tým pádom mal problém aj s Jánom Budajom. Ale kým všetko stihlo naplno prepuknúť, NAKA zadržala šéfku Poľnohospodárskej platobnej agentúry Gabrielu Bartošovú, ktorú on do funkcie vymenoval. Buďme úprimní, podstrčili mu ju ľudia, ktorým dôveroval, lebo nik s minimálnou dávkou súdnosti by do čela PPA nevymenoval niekoho, kto mechanizmy jej „fungovania“ do posledného detailu ovládal. Ján Mičovský potom svoju demisiu stiahol – ale to už pani prezidentka nemohla akceptovať.

Teraz Ján Mičovský odišiel z klubu OĽaNO, zhrňme to, lebo jeho nástupca Samuel Vlčan, na ktorého teda on už má všeličo, vyhadzuje z ministerstva ľudí, ktorí tam bojovali proti korupcii a premiér Eduard Heger neodvolal riaditeľa Lesov SR Tibora Köszeghyho. No asi mu to minister nenavrhol a hlas jedného poslanca je určite málo.

Biele vrany majú s politike mimoriadne krátku životnosť. Samozrejme, že k tomu prispieva aj to, kto si ich rád a často adoptuje. Paulínka Igorovi Matovičovi nezverila ani rodinné financie (my verejné áno), tak treba Biele vrany odnaučiť hazardovať s vlastnými politickými životmi.

Ale koniec politického života Jána Mičovského má peknú pointu. Podľa vlastných slov sa len niekoľko sekúnd pred hlasovaním rozhodol podporiť reformu národných parkov. Prešla o jeden hlas. Hlas Jána Mičovského.

Ak odteraz prejde zákon väčšinou jedného hlasu, mal by sa už navždy volať Mičovského hlas.

Ján Füle

Ilustračné foto: TASR – Martin Baumann