Irán je v súčasnosti domovom posledných dvanástich gepardov ázijských. Uviedol to v nedeľu námestník tamojšieho ministra životného prostredia, ktorý situáciu okolo tohto ohrozeného živočíšneho druhu označil ako „mimoriadne kritickú“. Informovala o tom agentúra AFP.

Teherán – Irán je v súčasnosti domovom posledných dvanástich gepardov ázijských. Uviedol to v nedeľu námestník tamojšieho ministra životného prostredia, ktorý situáciu okolo tohto ohrozeného živočíšneho druhu označil ako „mimoriadne kritickú“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Opatrenia, ktoré sme prijali, na záchranu tohto druhu nestačia,“ povedal predstaviteľ ministerstva pre súkromnú iránsku tlačovú agentúru Tasnim. 

„V súčasnosti žije v celej krajine len deväť samcov a tri samice. V roku 2010 bolo gepardov ázijských zhruba 100,“ spresnil námestník. Podľa neho sa zvieratá stali obeťami sucha a pytliakov. Niekoľko kusov však uhynulo aj po zrážke s motorovými vozidlami. Posledné jedince žijú v púšti vo vnútrozemí krajiny. 

AFP pripomenula, že gepardy kedysi obývali biotopy od východných končín Indie až po atlantické pobrežie Senegalu. Teraz však prakticky vymizli zo severnej Afriky a Ázie.

Gepard ázijský (Acinonyx jubatus venaticus) je podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) „kriticky ohrozený“. Irán je poslednou krajinou, kde tieto zvieratá žijú vo voľnej prírode. Krajina preto už v roku 2001 spustila program na ochranu geparda podporovaný Organizáciou Spojených národov. (TA SR/AFP)