Komunitné kompostéry, ktoré nitrianska radnica postupne osádza na sídliskách, môžu mestu ušetriť peniaze. Podľa viceprimátora Miloslava Špotáka by mali ročné úspory pri likvidácii biologického odpadu dosiahnuť desiatky tisíc eur.

Nitra 9. januára – Komunitné kompostéry, ktoré nitrianska radnica postupne osádza na sídliskách, môžu mestu ušetriť peniaze. Podľa viceprimátora Miloslava Špotáka by mali ročné úspory pri likvidácii biologického odpadu dosiahnuť desiatky tisíc eur.

Radnica začala s inštaláciou prvých komunitných kompostérov na sídliskách už vlani. Celkovo ich má v meste pribudnúť 40. Kompostéry sú na verejné priestranstvá umiestňované na základe záujmu obyvateľov a odborného posúdenia lokalít. Slúžia na ukladanie bioodpadu, ktorý produkujú okolité domácnosti. Ten tak neputuje do hnedých kontajnerov určených na biologicky rozložiteľný komunálny odpad (BRKO), ale vznikne z neho kompost. Využívanie kompostérov tak zníži potrebu vynášať odpad z hnedých nádob. „Ročne nám vedia ušetriť približne 70.000 eur. To je momentálne v prípade odpadov asi jedna položka, pri ktorej vieme šetriť. Inde nám budú náklady iba rásť, pretože nám budú pribúdať ďalšie povinnosti,“ uviedol Špoták. (TA SR)