Kšeftári verzus ochranári

Prechod pozemkov národných parkov z rezortu pôdohospodárstva pod rezort ochrany životného prostredia je v Programovom vyhlásení vlády. Investície s tým spojené sú zúčtovateľnou položkou Plánu obnovy. V preklade – účet platí Európska únia. Poviete si, formalita. O všetkom sa má rozhodnúť na práve prebiehajúcej októbrovej schôdzi NR SR. Rozhodne sa?

Keď pribudol pod poslanecký návrh zákona, ktorý mal previesť pôdu v národných parkoch pod envirorezort podpis predsedu parlamentu a jeho rodiny Borisa Kollára, zdalo sa, že Ján Budaj má vyhraté. „Verím, že Boris Kollár neotočí. Sú tu predsa jednoznačné podporné stanoviská odborníkov, sú tu veľké petície občanov“ – povedal Ján Budaj a zjavne si pri tom vydýchol.

Lenže Boris Kollár už toľkokrát vyvexloval svoju zbojnícku česť.. Takže počítať s tým, že niečo rozumné podporí len preto, že je to rozumné? No, to je nerozumné. Tak, ako neraz, pridal sa na stranu rodiny facebooku a ľudí, ktorí z lesov žijú. Tu, teraz, hneď a veľa.

Fakty ale nepustia. K tým odborníkom, na ktorých sa Ján Budaj odvoláva si pridajte napríklad vedcov z SAV. To nie sú „ekoteroristi“, ktorých tak emotívne hejtuje vo svojich videách predseda parlamentu. Kto stojí na jeho strane? Na tlačovku si priviedol bývalého kandidáta ĽSNS Rudolfa Huliaka. Bol aj vo Svite, kde sa ďalší z rodinky Kotlebovcov, Miroslav Suja (teraz už Republika) , pokúsil napadnúť štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia Juraja Smatanu. Takže okrem týchto dvoch, je Kollár hovorcom ďalších politických i odborných velikánov – strán Hlas, Život – národná strana (áno – Kuffa).

Ich argumentácia je primeraná ich odbornosti ale aj cieľu, ktorý sa snažia dosiahnuť. Jednoducho nie je pravda, že súkromné pozemky, ktoré sú v národných parkoch budú „zoštátnené“. Toto nie je združstevňovanie. Okrem toho vlastníci pozemkov v národných parkoch, budú môcť štát požiadať o ich zámenu. Združenie miest a obcí Slovenska, inak určite zmysluplná organizácia, vyčíslilo stratu z podielových daní na 500 000 eur. Ale ministerstvo má na sanáciu tejto straty vyčlenený milión. Odškodnenie sa týka aj súkromných vlastníkov pozemkov, ktorí budú mať nárok na jeho viaceré formy. Ďalej sa aj v týchto lesoch bude ťažiť drevo, len asi o 20 – 30 % menej, ako doteraz. Ako povedal v rozhovore pre denníkN štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča, zo Slovenska sme v roku 2020 vyviezli 2, 3 milióna kubíkov nespracovaného (!) dreva, pokles je na úrovni do 250 000 kubíkov. Ľudia, ktorí sa živia ťažbou a spracovaním dreva, podľa odhadov je ich do 600, dostanú ponuku na nové zamestnanie. Strážca lesa, monitoring územia – na všetky tieto miesta sa budú dať – na rozdiel od minulosti, využiť fondy EÚ. A poľovníci to s argumentami tiež prepálili. Už spomínaný ex – Kotlebovec Rudolf Huliak, tentokrát vo farbách Slovenskej poľovníckej komory povedal, že sa reforma dotkne „minimálne 900 poľovných revírov, čo je nadpolovičná väčšina“. Ale na území národných parkov je 119 poľovných revírov. A ich zmluvy zostávajú v platnosti.

Sú medzi nami ľudia, ktorí objavovali krásy prírody pri prvom lockdowne, iní pri druhom, Boris Kollár ich ešte neobjavil. Odkedy Feníčania vymysleli peniaze, považuje všetky problémy za riešiteľné jemu prirodzeným spôsobom.

Ján Füle

Ilustračné foto zdroj: pexels.com