Monitoring médií 17. 6. 2021

Jeden z troch najvyššie postavených mužov koncernu, podpredseda predstavenstva Agrofertu Petr Cingr, sa totiž už koncom minulého týždňa rozprával o možnej záchrane Chemka s ministrom životného prostredia Jánom Budajom. Ak by v Strážskom bez nájdenia nového riešenia s Agrofertom padli do konkurzu Hoffmannove podniky, prácu by stratilo nielen 350 vlastných zamestnancov, ale aj ďalších zhruba 200 zamestnancov, ktorí tam pracujú v chemičkách iných investorov. Dohromady teda v areáli Chemka ide až o vyše 500 pracovných miest.
Stretnutie ministra Budaja s Cingrom Denníku E potvrdili obe strany s tým, že ho inicioval Agrofert. No aké riešenia pre zachovanie priemyslu v Strážskom preberali už nespresnili.
(Zdroj: https://e.dennikn.sk/2433036/do-zachrany-fabrik-v-chemku-strazske-sa-zapajaju-uz-aj-politici-budaj-sa-stretol-so-silnym-muzom-babisovho-agrofertu/


Počet medveďov na Slovensku určí vedecký výskum, ktorého výsledky by mali byť známe v lete. Výskum bude uskutočnený na základe vzoriek DNA, ktorých odber bol ukončený vo februári. Následne budú vzorky vyhodnotené v laboratóriách Karlovej univerzity v Prahe. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) očakáva, že výsledky testov prinesú relevantné údaje o výskyte medveďa hnedého na Slovensku.
(Zdroj: MŽP)


Odborný zamestnanec Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého bol pripravený preskúmať miesto činu, kde došlo k útoku na 57-ročného muža. Nebol tam však prizvaný ani zo strany vyšetrovateľa a ani zo strany správcu lesa, ktorým je štátny podnik Lesy SR. Uviedla to ŠOP na sociálnej sieti. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR reagovalo, že vzorky DNA z trusu sú znehodnotené a nie je možné z nich identifikovať medveďa. k Lesy SR. Uviedla to ŠOP na sociálnej sieti.
(Zdroj: FB SOP)


V bratislavskej Petržalke zahniezdila kolónia brehúľ, a to niekoľko týždňov po dokončení prác na obnove kolmého riečneho brehu Dunaja. Obnovený breh sa podarilo vybudovať vďaka spolupráci odborníkov z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) a Vodohospodárskej výstavby.
(Zdroj: MŽP)