Monitoring médií 18. 6. 2021

Ministerstvo životného prostredia plánuje zrušenie dvoch veľkých zákaziek za 40 miliónov eur, ktoré sa majú dotknúť aj východu. Za peniaze z eurofondov sa mali odstrániť skládka odpadu Skalka v Starej Ľubovni a sklad pesticídov v obci Čeľovce v Trebišovskom okrese. Minister Ján Budaj (OĽaNO) argumentuje, že zákazky ruší alebo prehodnocuje, pretože systém odstraňovania záťaží vytvorený za minulých vlád je podľa neho podozrivý.
(Zdroj: https://korzar.sme.sk/c/22683849/pri-sklade-pesticidov-su-mena-ako-vareha-ci-duc-podozrive-zakazky-minister-budaj-preveri.html)


Slovensko dosahuje najvyššie emisie z nových osobných vozidiel v EÚ, povedal prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek. “Zo záväzku Slovenska voči EÚ vyplýva podpora štrukturálnej zmeny v oblasti pohonov v doprave a redukcia emisií. Vo väčšine štatistík sa v súčasnosti Slovensko nachádza medzi poslednými krajinami v rámci EÚ. Za rok 2020 sa u nás predalo len 1771 nabíjateľných vozidiel kategórie M1, dosahujeme najvyššie emisie CO2 z nových osobných vozidiel, a to 119,2 gramu CO2 na kilometer”.
(Zdroj: https://www.info.sk/sprava/192200/zap-slovensko-dosahuje-najvyssie-emisie-z-novych-osobnych-vozidiel-v-eu/)


Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vstúpi do projektu Life IP. Zameriava sa na implementáciu konkrétnych opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia, podporuje tiež vzdelávacie, komunikačné a monitorovacie aktivity v oblasti kvality a ochrany ovzdušia. Cieľom je spoločne nastaviť koncepciu a rozbehnúť agendu aj na nižšej úrovni, ako len štátnej, minimálne na úrovni krajov.
(Zdroj: https://www.bratislavskenoviny.sk/samosprava/66391-bsk-sa-zapoji-do-projektu-life-ip-zlepsenie-kvality-ovzdusia)


Prevod správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod ochranárov je kľúčový pre naštartovanie reformných zmien v ich riadení. Pre envirorezort je dôležité, aby sa transformácia národných parkov mohla realizovať k 1. januáru budúceho roka. Pre TASR to uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Reagovalo tak na mimoparlamentné KDH, ktoré žiada stiahnuť poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a predložiť vládny návrh.
(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/envirorezort-zmena-v-riadeni-np-je-kl/556861-clanok.html)


Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) získa z Environmentálneho fondu dotáciu na dofinancovanie svojich služieb. Vyplýva to zo zmluvy o poskytnutí podpory uzavretej v utorok 15. júna 2021. Štátna inšpekcia v marci 2021 požiadala o podporu vo forme dotácie na úhradu nákladov súvisiacich s ochranou životného prostredia za služby vo verejnom záujme vo výške 1,09 milióna eur. Rozhodnutím ministra životného prostredia Jána Budaja z apríla tohto roku Envirofond poskytol SIŽP dotáciu v plnej požadovanej výške.
(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106155/environmentalny-fond-dofinancuje-fungovanie-sizp-milionom)