Monitoring médií 12. 6. 2021

Rozhodnutia Okresného úradu Poprad a Okresného úradu Prešov, v zmysle ktorých sa geotermálny vrt v Tatranskej Lomnici nemá posudzovať v procese EIA – teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie – vzbudili obavy verejnosti. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) dal preto pokyn na preskúmanie zákonnosti oboch rozhodnutí v mimo odvolacom konaní. V prípade, ak Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) zistí porušenie zákona, môže nariadiť zrušenie týchto rozhodnutí alebo tiež uložiť povinnosť dôkladne preskúmať navrhovanú činnosť v riadnom procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Vrt má mať hĺbku 500 metrov

(Zdroj: MŽP)


Občianske združenie (OZ) Prales súhlasí s návrhom presunu správy pozemkov v národných parkoch pod ochranárov a podporuje ho. Bolo by však lepšie, keby návrhy zákonov prechádzali štandardným legislatívnym procesom. Vytvoril by sa tak priestor na lepšie prediskutovanie problematiky a pripomienkovanie. Povedal to pre TASR Juraj Vysoký z OZ Prales.
(Zdroj: TA SR)


Košický samosprávny kraj (KSK) podal odvolanie voči rozhodnutiu Okresného úradu Košice-okolie k výstavbe spaľovne v katastrálnom území obce Janík. Župa navrhuje, aby odvolací orgán, ktorým je Okresný úrad Košice, zrušil rozhodnutie a zastavil zisťovacie konanie. Kraj argumentuje tým, že vydanie rozhodnutia k výstavbe spaľovne bez posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA) je v rozpore so zákonom.
(Zdroj: SITA)


Centrum cirkulárnej ekonomiky. Tak by sa oficiálne malo nazývať zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO), ktoré by podľa plánu spoločnosti Ewia a.s. malo vyrásť v Šali. Projekt je momentálne v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Ak pôjde všetko podľa plánu, stanovisko ministerstva životného prostredia by malo byť známe na jeseň. Potom bude na ťahu samospráva. Výstavba je však spornou záležitosťou. V Šali sa proti nej šíri petícia, ktorá nazbierala už viac ako dvetisíc podpisov. Podpísal ju aj europoslanec Martin Hojsík (PS/Renew).
(Zdroj: Euroactiv)


Okolie Prešova ukrýva pod zemou niekoľko potencionálnych zdrojov geotermálnej energie. Geotermálne vrty, podľa predbežných plánov, pôjdu do hĺbky približne 3,5 až 4 kilometre v ktorej je horúca voda s teplotou okolo 140 až 150 stupňov Celzia. Geotermálna voda s takouto teplotou umožňuje výrobu elektrickej energie v technologickom zariadení na povrchu. Predpokladaný geotermálny potenciál územia v okolí Prešova by mal postačiť na výstavbu a zásobovanie energetických zariadení s celkovou inštalovanou kapacitou 20 MWe, takáto inštalácia by produkovala elektrinu pre viac ako 50-tisíc domácností. Záber využitia geotermálnej energie je však omnoho väčší. „Zostatkové teplo poskytuje možnosť pre zásobovanie systému centrálneho zásobovania teplom pre ďalšie desaťtisíce domácností a zároveň by umožnilo jeho využitie v poľnohospodárstve, priemysle či na rekreačné účely, a to napríklad pre termálne bazény, čo regiónu poskytne nové možnosti pre tvorbu pracovných miest.Výška investície sa pohybuje v desiatkach miliónov eur, projekt bude financovať spomínaná slovenská spoločnosť PW Energy.
(Zdroj: MY Šariš)

 

Ilustračné foto: pexeles.com