Monitoring 9. 7. 2021 

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o tepelnej energetike, ktorá umožňuje jednoduchší prechod z centrálneho zásobovania teplom na vlastnú domovú kotolňu a zabráni tzv. teplárenskému nevoľníctvu, v ktorom centrálny dodávateľ tepla blokuje konkurenciu na trhu, a to napríklad výstavbu domovej kotolne. Túto novelu v minulom roku stopol vtedajší premiér Igor Matovič, aj napriek tomu, že zrušenie teplárenského nevoľníctva mala strana OĽaNO vo svojich volebných programoch a je tiež súčasťou programového vyhlásenia vlády. 

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/venergetike/prezidentka-zuzana-caputova-podpisala-novelu-zakona-o-tepelnej-energetike/)


Potok v lese pri Chemku Strážske obsahuje toxické látky PCB. Ryby z tohto potoka a ani mäso zo zvierat z okolitého lesa sa nesmú konzumovať, pretože sú vysoko kontaminované. „V dôsledku toho ľudia, ktorí konzumujú kontaminované zvieratá, sú exponovaní toxickejšími PCB ako pracovníci, ktorí prišli do kontaktu s PCB pri ich výrobe,“ vysvetľuje v štúdii toxikológ Tomáš Trnovec, ktorý sa venuje skúmaniu vplyvov takýchto látok na ľudí. Kvôli tomuto znečisteniu je v Prešovskom a Košickom kraji vyhlásená mimoriadna situácia, no napriek tomu sa situácia nezlepšuje a v zvernici sa stále nachádzajú toxické skládky a sudy, ktoré sú plné tohto odpadu.

(Zdroj: https://dennikn.sk/2456612/toxicky-odpad-s-pcb-zamoruje-vychod-aj-po-roku-a-pol-mimoriadnej-situacie-detom-nici-sluch-a-imunitu-video/)


Ministerstvo životného prostredia predložilo správu o priebehu a následkoch povodní na území SR v období od júla do decembra 2020. Výsledky ukazujú, že najviac zastihnutými okresmi boli Gelnica, Prešov, Spišská Nová Ves, Sabinov a Kežmarok. Celkové škody sa vyšplhali na takmer 5 000 000 eur. MŽP presadzuje, aby sa investovalo aj do skúmania príčin povodní, a tým sa odhalila miera vplyvu zásahu človeka do krajiny. 

(Zdroj: http://www.enviroportal.sk/clanok/povodne-sposobili-v-druhej-polovici-minuleho-roka-milionove-skody)