Monitoring médií 1. 12. 2021

V Jaslovských Bohuniciach zrejme pribudne k dvom jadrovým blokom ďalšia elektráreň. Tentokrát slnečná. Fotovoltická elektráreň Bohunice by mala mať výkon 48 megawattov. Investícia do výstavby solárneho parku by mala dosiahnuť 60 miliónov eur. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) už štátnym orgánom predložila investičný zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/venergetike/na-slovensku-by-mala-vyrast-najvacsia-slnecna-elektraren-za-60-milionov-eur/)


Envirorezort vníma Konferenciu o budúcnosti Európy (CoFoE) ako občiansku platformu. Podporilo aj aktivity v rámci podujatí Roadshow MySmeEU. Klimatická zmena a životné prostredie je aktuálne jednou z najdiskutovanejších tém v rámci CoFoE. V rámci Roadshow zástupcovia envirorezortu diskutovali o témach ochrany životného prostredia. Podujatia sa uskutočnili v Žiline, Poprade, Košiciach a v Bratislave počas augusta.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/envirorezort-vnima-cofoe-podporilo-v-r/594256-clanok.html)


Necelý mesiac od nástupu Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Humennom a Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany (KCHL CO) v Jasove boli sudy s obsahom PCB látok a vedľajších produktov z výroby PCB z lokality Ošipáreň v areáli bývalého závodu Chemko Strážske odstránené a uložené v ADR kontajneroch. Nebezpečnými látkami v tuhom aj kvapalnom skupenstve bolo naplnených 15 kontajnerov, pričom každý z nich dokázal poňať až 10 ton odpadu.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/regiony/mv-sr-prva-etapa-sanacnych-prac-v-a/594323-clanok.html)


Mesto Košice a spoločnosť Kosit sa dohodli na pokračovaní vzájomnej spolupráce za rovnakých finančných podmienok ako doteraz. V utorok 30. novembra vstúpil do platnosti dodatok zmluvy na zber, prepravu a zneškodňovanie komunálneho odpadu v meste Košice. Informoval o tom Magistrát mesta Košice. Obe strany sa v ňom dohodli na možnosti predĺžiť zmluvu platnú od roku 2001 do momentu ukončenia verejného obstarávania, ktoré plánuje mesto Košice vyhlásiť v budúcom roku. Aj v roku 2022 budú platiť v súčasnosti platné podmienky zmluvy a nebudú sa zvyšovať ani poplatky za odpad, ktoré sa naposledy upravovali v roku 2010.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/mesto-kosice-sa-dohodlo-na-pokracovani-spoluprace-s-kositom-menit-sa-nebudu-ani-ceny/)

Ilustračné foto: pexels.com