Monitoring médií 10. 1. 2022

Slovensko by malo do roku 2025 dosiahnuť 60-percentné triedenie odpadu. V roku 2035 nesmie na skládkach skončiť viac ako 10 percent komunálneho odpadu. Ciele vychádzajú z Programu odpadového hospodárstva (POH) SR na roky 2021 a 2025. Ďalšími cieľmi POH je posun od materiálového zhodnocovania k predchádzaniu vzniku odpadu.Program odpadového hospodárstva sa tak sústreďuje na opätovné použitie materiálov, triedenie odpadu pri zdroji arecykláciu, či lepšie využitie bioplastov a zavedenie povinnosti triediť textilný odpad.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/do-troch-rokov-by-malo-slovensko-dosiahnut-60-percentne-triedenie-odpadu/)


Európska únia je pod čoraz väčším tlakom, aby ešte viac uvoľnila pravidlá, ktoré sa týkajú letiskových vzletových a pristávacích intervalov, tzv. slotov, a pomohla tak znížiť „lety duchov“. Letecké spoločnosti totiž v snahe udržať si časové sloty, ktoré by im v prípade, že ich nevyužijú, prepadli, vypravujú aj takmer prázdne lietadlá. Dopravcovia tvrdia, že požiadavka, aby využívali minimálne 50 percent svojich prevádzkových intervalov, čo už je menej než pôvodných 80 percent pred pandémiou, ich núti prevádzkovať prázdne alebo poloprázdne lety.

(Zdroj: TA SR)


Česko chce do roku 2033 postupne ukončiť používanie uhlia. V piatkovom programovom vyhlásení to uviedla nová česká vláda pod vedením premiéra Petra Fialu. Uhoľné elektrárne v súčasnosti vyrábajú takmer 50 percent z celkovej produkcie elektriny v Česku. Predchádzajúca vláda Andreja Babiša neschválila žiadny cieľ na ukončenie používania uhlia. Jej poradný orgán odporučil rok 2038, čo podľa ekologických organizácií nie je dostatočne ambiciózny plán. Environmentálni aktivisti v piatok podotkli, že i rok 2033 je neospravedlnene neskorý dátum. Česko sa zároveň viac plánuje spoliehať na jadrovú energiu. Tá sa podieľa na tretine produkcie elektriny, ktorú vyrába dovedna šesť reaktorov vo dvoch elektrárňach. V krajine však plánujú výstavbu ďalších reaktorov.

(Zdroj: TA SR)


MŽP má zákonnú povinnosť vydať Správu o stave životného prostredia za daný rok najneskôr do 15. decembra nasledujúceho roka. Správu za rok 2019 sprístupnilo až v apríli 2021. A správa za rok 2020 ešte nie je na svete.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106507/spravu-o-stave-zp-ministerstvo-opat-nezverejnilo-nacas-tvrdi-ze-opat-covid.aspx)

Ilustračné foto: pexels.com