Monitoring médií 11. 1. 2022

Viete, koľko platobných kariet je na Slovensku v obehu každý deň? Približne toľko, koľko má naša krajina obyvateľov, teda takmer 5,5 milióna. Napriek výraznému nárastu platieb mobilom či hodinkami sú platobné karty stále najpoužívanejším platobným nástrojom. Nie každý však vie, že platobnými kartami nemusí len platiť, ale dá sa nimi zlepšovať aj život okolo seba či dokonca pomáhať planéte. Typickým príkladom je recyklácia. Z viac ako päť miliónov kariet môže byť jedného dňa asi 27 ton odpadu. Keďže bežné platobné karty obsahujú okrem plastu aj magnetický prúžok a čip, po exspirácii končili na skládkach či v spaľovniach a ich likvidácia nebola ekologická. Pandémia koronavírusu priniesla výrazný nárast záujmu ľudí o životné prostredie. Pre takmer polovicu Európanov je téma znižovania uhlíkovej stopy stále dôležitejšia. S tým prichádza aj záujem o ekologickejšie a uvedomelé nakupovanie a podľa možnosti také, aby malo pozitívny vplyv na planétu. Jedným z nich je uhlíková kalkulačka, s ktorou prišla na európský trh spoločnosť Mastercard v spolupráci so švédskou firmou Doconomy. Prostredníctvom mobilných aplikácií bánk poskytuje každému držiteľovi platobnej karty prehľad emisií uhlíka, ktoré vznikajú v súvislosti s nákupmi. Výpočty uhlíkovej stopy sú síce aktuálne postavené len na priemerných odhadoch z každej transakcie podľa danej kategórie, každý spotrebiteľ si však môže vytvoriť obraz o tom, ako svojím nákupným správaním vytvára uhlíkovú stopu. Vďaka tomu môže lepšie rozumieť tejto problematike a meniť svoje nákupné správanie.

(Zdroj: https://index.sme.sk/c/22781350/nezname-veci-ktore-umoznuju-platobne-karty.html)


Základom vízie spoločnosti Samsung pre lepšiu budúcnosť je to, čo nazýva „každodenná udržateľnosť“. Táto koncepcia ju inšpiruje k tomu, aby bola udržateľnosť stredobodom všetkého, čo robí. Spoločnosť realizuje svoju víziu zavádzaním nových výrobných postupov, ktoré majú nízky dopad na životné prostredie, ekologickými obalmi, udržateľnejšou prevádzkou a zodpovednou likvidáciou produktov na konci ich životného cyklu. Úsilie spoločnosti Samsung o zníženie emisií uhlíka v celom výrobnom cykle si vyslúžilo aj uznanie organizácie Carbon Trust, poprednej svetovej autority v oblasti uhlíkovej stopy. V minulom roku pomohli pamäťové čipy Samsung s certifikáciou Carbon Trust znížiť emisie uhlíka o takmer 700 000 ton. Aktivity spoločnosti Samsung v tejto oblasti siahajú ďaleko za hranice výroby polovodičov a zahŕňajú aj väčšie využívanie recyklovaných materiálov. Na dosiahnutie každodennej udržateľnosti čo najviac výrobkov plánuje oddelenie Visual Display Business spoločnosti Samsung používať 30-krát viac recyklovaných plastov ako v roku 2021. Spoločnosť predstavila aj plány na rozšírenie používania recyklovaných materiálov pre všetky mobilné produkty a domáce spotrebiče počas nasledujúcich troch rokov. V roku 2021 obsahovali recyklované materiály všetky krabice na TV Samsung. Pre tento rok spoločnosť oznámila, že rozšíri používanie recyklovaných materiálov aj na obalové materiály vo vnútri krabíc. Recyklované materiály budú teraz súčasťou penového polystyrénu, držadiel krabíc a plastových vreciek. Spoločnosť tiež oznámila celosvetové rozšírenie svojho oceňovaného programu Eco-Packaging. Tento program premeny kartónových krabíc na domčeky pre mačky, odkladacie stolíky a ďalšie užitočné kusy nábytku budú najnovšie zahŕňať obaly pre domáce spotrebiče, napríklad vysávače, mikrovlnné rúry, čističky vzduchu a ďalšie.

(Zdroj: https://www.nextech.sk/a/Samsung-Electronics-predstavil-na-veltrhu-CES-2022-viziu–E2-80-9ETogether-for-Tomorrow-E2-80-9C)


Ročne sa vo svete vyrobí asi 80 miliárd kusov oblečenia, pričom až 80 % putuje na skládku. Textilná výroba, ako jedno z najznečisťujúcejších odvetví, vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2 ročne, čo je viac emisií ako z medzinárodných letov a námornej dopravy dokopy. Tzv. fast fashion (rýchla móda) je pre našu planétu hrozbou. O jej dopadoch informuje januárová výzva v rámci pokračujúcej kampane Zatoč s odpadom z dielne Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). Vzdelávacia a osvetová kampaň zameraná na predchádzanie vzniku odpadu pokračuje aj v novom roku. Po vianočnom období majú deti, žiaci, pedagógovia a verejnosť možnosť zapojiť sa do januárovej výzvy venovanej udržateľnej móde. Téma výzvy Obliekaj sa zodpovedne! má tiež poukázať na viaceré hrozby módneho priemyslu – od využívania detskej práce až po znečisťovanie životného prostredia. Napríklad v roku 2018 predstavoval textilný odpad na Slovensku približne 10,6 kg na jedného obyvateľa, spolu 57 721 ton odpadu z textilu a obuvi. Tento odpad putuje prevažne na skládky, prípadne do spaľovní.

(Zdroj: https://www.enviroportal.sk/clanok/zatoc-s-odpadom-upozornuje-na-hrozby-modneho-priemyslu)


Na základe úspešného minuloročného projektu recyklácie vianočných stromčekov IKEA aj tento rok v spolupráci s IKEA Industry vyrobí z použitých stromčekov nový nábytok. Časť z neho venuje školám či neziskovým organizáciám pomáhajúcim deťom s fyzickým alebo psychickým postihnutím. V globálnej stratégii udržateľného rozvoja sa IKEA zaviazala, že do roku 2030 bude používať sto percent materiálov, ktoré pochádzajú z udržateľnejších zdrojov. IKEA sa však zaviazala aj pozitívne ovplyvňovať ľudí a planétu. „Používanie recyklovaného materiálu, nielen že redukuje množstvo odpadu, ktorý by skončil na skládkach a v spaľovniach, ale aj znižuje tlak vyvíjaný na prírodné zdroje. Po minuloročnom pilotnom projekte sme sa rozhodli dať šancu na druhý život stromčekom aj tento rok. Službu sme dokonca rozšírili, a tak nám tento rok môžu priniesť použitý vianočný stromček očistený od všetkých ozdôb aj ľudia, ktorí ho nekúpili priamo u nás v obchodnom dome“, hovorí Anna Šimončičová, líderka udržateľnosti IKEA Bratislava.

(Zdroj: https://www.retailmagazin.sk/aktualne-vpravo/5995-ikea-opat-vyrobi-z-pouzitych-vianocnych-stromcekov-novy-nabytok)


Začiatkom januára našli čiernu skládku pri Senci. Odpad bol nahádzaný pri jazere nachádzajúcom sa za odbočkou z cesty 1043 smerujúcej do Rece. Z miesta nanosili do nákladného auta okolo 360 kilogramov odpadu. Na čiernej skládke boli pneumatiky, plastové obaly, oblečenie, pokazené domáce potreby či elektrospotrebiče. Odpad poputoval na zberný dvor.

(Zdroj: https://bratislavaden.sk/foto-pri-bratislave-vyrastla-cierna-skladka-odstranili-z-nej-takmer-400-kilogramov-odpadu/)

Ilustračné foto: pexels.com