Monitoring médií 11. 10. 2021

Hutníci z Oravy (OFZ) pre prudký nárast cien elektriny vypínajú väčšiu časť svojich pecí. Hlinikári zo Žiaru nad Hronom (Slovalco) hrozia, že pre cenové skoky po lete budúceho roka skončia, ak im štát nepomôže. Obe patria medzi firmy na vrchole rebríčka z pohľadu podielu elektriny na ich výrobných nákladoch. Spýtali sme sa rôznych firiem, či prežívajú cenový nárast elektriny podobne dramaticky ako OFZ alebo Slovalco. Odpoveď je, že až tak dramaticky ako v OFZ zatiaľ nie, ale je to prísne individuálne – v závislosti od podielu elektriny na výrobných nákladoch či stratégie nákupu energií. Neustále sa čaká na ďalší vývoj.
(Zdroj: https://e.dennikn.sk/2566603/co-hovoria-manazeri-na-rastucu-cenu-elektriny-bombasticka-show-tahana-spekulaciami-cakame-co-bude-dalej/)


Podľa analýzy rezortu životného prostredia sa k nám ročne dovezie miliarda plastových fliaš a 350 miliónov plechoviek. Už o 84 dní sa spustí ich zálohovanie, ktorého cieľom je presunúť ich značnú časť z kontajnerov, riek či trávnikov rovno na recykláciu. Ako bude zálohovanie vyzerať v praxi Zálohovanie plastových PET fliaš a plechoviek má byť spustené od 1. januára 2022. Za každú PET fľašu a plechovku spotrebiteľ zaplatí v obchode 15 centov, ktoré mu budú následne vyplatené pri vrátení nápojových obalov do automatu alebo v obchode.
(Zdroj: https://hnonline.sk/prakticke-hn/10629840-poradime-vam-ako-vratit-flase-a-plechovky-so-zalohou)


V prípade pripravovaného úseku diaľnice D1 Turany – Hubová sa momentálne uskutočňuje tzv. vodná EIA, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie s dôrazom na vodu. Tento proces by mal byť ukončený do konca tohto roka. Pre TASR to uviedol minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Ide o posledný úsek diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami, ktorý ešte nie je rozostavaný. Šéf rezortu dopravy priblížil, že pri každej tunelovej stavbe je v princípe opodstatnená obava okolitých obcí, že tunel stiahne v masíve vodu.
(Zdroj: https://www.teraz.sk/ekonomika/a-dolezal-vodna-eia-pre-d1-turany-/582223-clanok.html)