Monitoring médií 11. 8. 2021

Envirofond by mal mať jednoduchší a prehľadnejší proces poskytovania dotácií. Začiatkom každého roka by mal zverejniť zoznam činností, ktoré podporí, aby záujemcovia vedeli, kedy môžu podávať svoje žiadosti o dotácie. Vyplýva to z novely zákona o Environmentálnom fonde (EF), ktorú Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Zvýšiť by sa podľa novely mali aj prostriedky na správu fondu do výšky troch percent z jeho ročného príjmu.
(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/denny-suhrn-domaceho-spravodajstva-10-augusta-20- 00-235565)


Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku v priebehu uplynulého týždňa ukončila proces likvidácie odpadu, ktorý vznikol testovaním obyvateľstva na ochorenie COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť.
(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/co-sa-stalo-s-odpadom-z-testovania-proti- koronavirusu-ministerstvo-obrany-ho-uz-bezpecne-zlikvidovalo/)


Česi spočítali náklady na celé odpadové hospodárstvo. Tie v medziročnom porovnaní opäť mierne narástli. Obce a mestá zo svojich rozpočtov financujú v priemere 31 % celkových nákladov. Celkové náklady na nakladanie s odpadom u našich západných susedov dosahujú v priemere 1 064 českých korún na obyvateľa (v prepočte 42 eur).
(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106249/kolko-stoji-nakladanie-s-odpadom-v- cesku-v-nakladoch-vyrazne-vedie-jedna-polozka.aspx)