Monitoring médií 12. 8. 2021

Ministerstvo životného prostredia SR chce po hromadnom úhyne rýb obnoviť život v rieke Hron. Zlepšiť situáciu na Hrone má pravidelný monitoring funkčnosti rybovodov či spriechodňovanie bariér. Pomôcť má aj legislatíva, ktorá pomôže pri kontrolách inšpektorov životného prostredia pri výkone štátneho vodoochranného dozoru. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja Slovensko pri bioplynových a malých vodných elektrárňach dopláca na legislatívu z minulého storočia.
(Zdroj: https://bystrica.dnes24.sk/ministerstvo-reaguje-na-hromadny-uhyn-ryb-v-hrone-pripravene- su-opatrenia-foto-396548)


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je znepokojené, že samosprávy musia vynakladať vlastné financie na odstraňovanie čiernych skládok na pozemkoch v správe alebo majetku štátu. Preto začne rokovať so Slovenským pozemkovým fondom (SPF), prípadne s ministerstvom životného prostredia (MŽP) a predstaví možnosti riešenia. Na tlačovej konferencii v Povine v okrese Kysucké Nové Mesto o tom informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/denny-suhrn-domaceho-spravodajstva-11-augusta-20- 00-235869)


Štátna veterinárna a potravinová správa odobrala na Zemplíne 80 vzoriek rôznych produktov, ako je sval z ošípaných a hydiny, vajcia i mlieko, pričom 13 z nich obsahovali PCB látky. Cielenej kontroly sa zúčastnilo 41 obcí z michalovského, trebišovského, humenského a vranovského okresu. Desať vzoriek odobrali aj od chovateľov voľne žijúcej zveri zo zverníka Orlová v Strážskom, ktorý sa nachádza v areáli Chemka. Všetky zo zverníka mali vysoké hodnoty PCB. Nevyhovujúci výsledok hydinového svalu
evidovali v Dlhom Klčove, Nižnom Hrušove, v Parchovanoch, v Zatíne, Brekove a v Nacinej Vsi. Jedna pozitívna vzorka svalu ošípanej bola z Klokočova, šesť nakazených vzoriek vajec našli v Poši, Nižnom Hrušove, Dlhom Klčove, v Brekove, Hudcovciach a v Strážskom. Vzorky surového kravského mlieka boli vyhovujúce. Týmto environmentálnym problémom sa už dlhší čas zaoberá rezort životného prostredia.„Prvý raz po 30 rokoch je riešenie PCB látok skutočne intenzívnou činnosťou viacerých ministerstiev. Ministerstvo vnútra a ministerstvo životného prostredia (MŽP) pripravili technické predpoklady, objednali kontajnery a nakladač,“ uviedol štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča s tým, že spoločne s ministerstvom vnútra podnikli aj ďalšie kroky.
(Zdroj: https://www.kosiceonline.sk/sudy-z-pcb-latkami-nadalej-znecistuju-zivotne-prostredie-na- zempline)