Monitoring médií 13. 1. 2022

Svetové oceány sa otepľovali aj v roku 2021. Vedci vypracovali odhad, koľko tepla oceány absorbovali. Údaj podľa štúdie medziročne vzrástol o 14 zettajoulov. Svetová spotreba elektrickej energie pritom tvorí zhruba 0,5 zettajoulov.

Tvrdí to medzinárodná štúdia vedcov z Talianska, USA a Číny, ktorú zverejnil časopis Advances in Atmospheric Sciences.

Rast teploty oceánov je podľa vedcov významným ukazovateľom zmien klímy. Najvyšší nárast bol podľa štúdie zrejmý v Atlantickom oceáne a v oceánoch na južnej pologuli. Nárast vedcov o to viac znepokojil, že v vlani sa prejavil fenomén La Niňa, ktorý obvykle vedie k zmierneniu tepla oceánov. Rast teplôt oceánov má viacero negatívnych dopadov. Prispieva k častejšiemu výskytu hurikánov, silných búrok a extrémnych dažďov. Vyššie teploty ohrozujú viacero morských živočíchov, napríklad korálové útesy.

(Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/2678345/)


Na prelome nového a starého roka sa udialo dôležité rozhodnutie, ktoré zasiahne mnohé odvetvia. Reč je o takzvanej taxonómii Európskej únie. Tá totiž určuje, ktoré energetické zdroje do budúcnosti dostanú finančnú podporu, či už z Únie, a tým aj pôžičky od bánk. Cieľom je pritom odklon od technológií, ktoré znečisťujú životné prostredie. Prirodzene preto dostávajú zelenú takzvané čisté alternatívy. No sú tu aj také, ktoré sú pre členské krajiny rozbuškou. Ide o jadro a plyn. Najnovší návrh z dielne Európskej komisie ich zaraďuje medzi udržateľné. To znamená, že takéto projekty investorov dostanú podporu Bruselu. Problematické sú však aj podmienky, ktoré Únia v kontexte týchto zdrojov kladie. A to najmä preto, že každý štát má špecifický energetický mix a spoločný rámec pre všetkých môže byť nesplniteľný.

(Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/18687559-obmedzenie-jadra-a-koniec-kurenia-plynom-na-slovensku-sa-na-nove-plany-hladaju-slusne-vyrazy)


Jadrová energetika nie je udržateľná a hospodársky zmysluplná. V debate s poslancami Spolkového snemu vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz. Nemecko v tomto roku odstaví svoje zostávajúce jadrové elektrárne a do roku 2030 chce navýšiť podiel obnoviteľných energetických zdrojov na 80 percent. „ Jadrová energia nie je udržateľná. Nedáva ani ekonomický zmysel,“ povedal Scholz Poukázal na to, že chod reaktorov nie je neobmedzený, žiada si značné investície a nutné ich počítať s jadrovým odpadom a možnými haváriami. „Nemecko sa preto rozhodlo od jadra odstúpiť,“ pripomenul. (Zdroj: https://www.trend.sk/autor/%C4%8CTK)

Ilustračné foto: pexels.com