Monitoring médií 13. 9. 2021

V rámci plánu obnovy bude Ministerstvo životného prostredia zohľadňovať aj projekty zameriavajúce sa na poľnohospodárske záujmy. Na 34. Valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v Nitre to uviedol štátny tajomník Michal Kiča. Príkladom je renaturácia vodných tokov Stalo sa tak vôbec po prvýkrát, že sa na Valnom zhromaždení SPPK zúčastnil vrcholný predstaviteľ envirorezortu.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/ministerstvo-zivotneho-prostredia-zohladni-v-ramci-planu-obnovy-aj-projekty-zamerane-na-polnohospodarske-zaujmy/)


Mestá a obce na Slovensku trápi najmä technická a sociálna infraštruktúra. Na tlačovej konferencii po skončení 31. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedol jeho predseda a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger. Celkovo 38 percent obcí podľa neho v súčasnosti nemá vybudovaný kanalizačný systém odpadových vôd, čo môže predstavovať riziko pre kvalitu spodných vôd. Až 227 obcí nemá prístup k pitnej vode. Medzi ďalšie hlavné problémy sužujúce mestá a obce Tréger označil problémy s vlastníctvom pozemkov a odpadovým hospodárstvom. „Ak by sme chceli čerpať eurofondy na úrovni susedných krajín, ako sú Maďari, Česi alebo Poliaci, musíme mať bezpodmienečne uľahčený prístup k pozemkom, a to buď bezodplatným prevodom zo strany Slovenského pozemkového fondu alebo iných štátnych organizácií,“ povedal Tréger. V oblasti odpadového hospodárstva vidí veľký problém v tom, že na Slovensku bolo v poslednej dobe zatvorených 21 skládok odpadu, pričom vyše 200 obcí tak rieši problém, kam vyviesť vyzbieraný odpad. Štát však pritom nedisponuje žiadnou stratégiou, ktorá by navrhovala, ako situáciu vyriešiť.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/slovensku-chyba-najma-technicka-a-socialna-infrastruktura-mysli-si-treger/)


Dve nové územia európskeho významu v rámci sústavy Natura 2000 navrhujú ochranári vyhlásiť na území Národného parku Poloniny. Ich úlohou má byť ochrana ohrozených biotopov nížinných a podhorských kosných lúk, bezkolencových lúk a druhu európskeho významu kobylky Štysovej. Názory miestnych na návrhy ochranárov sa rôznia, návrhy aktuálne prehodnocuje ministerstvo životného prostredia, definitívne rozhodnutie o zaradení do zoznamu lokalít európskeho významu vysloví Európska komisia.

(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/enviro-v-poloninach-by-mali-vzniknut-dve-nove-uzemia-v-sustave-natura-2000-245095)


Obce v regióne aktuálne riešia náhradu škôd po opakovaných augustových povodniach. Keďže sa stále nevedeli dovolať pomoci, spojili sa so Združením miest a obcí Slovenska. Stretnutie malo konkrétny výsledok, ten však zanechal zmiešané pocity. Obce pomoc dostanú, no financie aj tak musia nájsť vo vlastnom rozpočte. Menšie obce však nemajú šancu takúto formu pomoci čerpať, podmienky sú pre nich v podstate nesplniteľné.

(Zdroj: https://mypovazska.sme.sk/c/22740117/foto-obce-v-regione-si-statnu-podporu-nemozu-dovolit.html)


Projekt výstavby prvého slovenského terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) čelí odporu aktivistov. Organizácie Greenpeace Slovensko, Priatelia zeme – CEPA a ďalšie občianske iniciatívy sa na ministerstvo životného prostredia obrátili so svojimi námietkami proti jeho výstavbe. Protest aktivistov je principiálny a opiera sa o ich odpor k výstavbe akejkoľvek fosílnej infraštruktúry. LNG terminál plánuje v bratislavskom prístave stavať štátna akciovka Verejné prístavy, začať chce už na budúci rok. Aktivisti z Greenpeace Slovensko a ďalších organizácií jazdia počas protestnej cyklojazdy spojenej s kajakovým protestom, ktorými verejne vyjadrili nesúhlas s plánovanou výstavbou plynového LNG terminálu v bratislavskom verejnom prístave.

(Zdroj: https://www.trend.sk/spravy/top-energetike-stat-pochoval-vynosny-biznis-likvidaciou-radioaktivneho-odpadu)


Dáni energeticky zhodnocujú v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO). Denník Odpady-portal.sk navštívil moderné zariadenie Amager Bakke v Kodani, ktoré sa okrem čistej produkcie energie môže pochváliť aj tým, že je tiež veľkým lákadlom pre turistov z rozličných kútov sveta. 

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106294/navstivili-sme-vlajkovu-lod-energetickeho-zhodnocovania-odpadov-takto-vyzera-kodanske-zevo-foto.aspx)


Možnosť získať príspevok na zateplenie rodinného domu od štátu už tento rok nebude. Jedinú výzvu na požiadanie o dotáciu vyhlásilo ministerstvo dopravy a výstavby na jar tohto roka. Žiadosti mohli záujemcovia podávať 18. mája od ôsmej hodiny ráno. Limit dvesto žiadostí na balík vo výške 1,76 milióna eur sa naplnil už o 8.17 hod.

(Zdroj: https://index.sme.sk/c/22738496/jesenne-prispevky-na-zateplenie-nebudu-na-jar-sa-pritom-rozchytali-za-17-minut.html)