Monitoring médií 14. 12. 2021

Do roku 2023 majú v Nových Zámkoch postaviť Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu (CEBZ). Má ísť o vzorový projekt cirkulárnej ekonomiky na Slovensku. Najmodernejšia technológia premení odpad, ktorý dnes končí na skládke, okrem iného na biometán a biokompost. Investícia má dosiahnuť 30 miliónov eur, za zámerom stoja spločnosti SPP, Brantner a Bytkomfort. Sumou zhruba 25 miliónov eur sa na projekte bude podieľať SPP, ďalších päť miliónov eur bude stáť triediaca linka. Prevádzka bude spracovávať 60-tisíc ton odpadu ročne a pokryť tak má potreby širšieho regiónu.

(Zdroj: https://mynovezamky.sme.sk/c/22802984/nove-zamky-v-meste-budu-ekologicky-spracovavat-odpad-investicia-dosiahne-30-milionov-eur.html)


Na európsky trh sa ročne dostane okolo 900 000 ton nápojových kartónov. Viac ako polovica sa využíva pri balení mliečnych výrobkov, zvyšok sa používa na džúsy a ďalšie tekuté potravinárske výrobky. V posledných dvoch rokoch vytriedili a vrátili obyvatelia členských štátov Európskej únie viac ako polovicu použitých nápojových kartónov na recykláciu. V európskom meradle sa najviac dar Belgicku a Nemecku. Nemecko dokázalo vytriediť v minulom roku viac ako 87 % nápojových kartónov. (Slovensko dosahuje iba 15-percent.) Nápojové kartóny sú tu spracovávané v troch špecializovaných centrách. Tento rok na jar bola neďaleko Kolína nad Rýnom postavená nová moderná recyklačná továreň (Palurec GmbH). Továreň môže vracať do obehu viac ako 90 percent vytriedených nápojových kartónov. Recyklácia rastie v celej Európskej únii. Dlhé vlákna využívané v nápojových kartónoch sú spracovávané v 20 recyklačných závodoch naprieč Európou, zatiaľ čo polyméry a hliník sa spracovávajú v recyklačných továrňach v Holandsku a Českej republike.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106473/slovaci-by-mali-zvysit-svoje-usilie-v-triedeni-napojovych-kartonov.aspx)

Ilustračné foto: pexels.com