Monitoring médií 14. 6. 2021

Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska žiada stiahnutie poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Presun lesov v národných parkoch pod Ministerstvo životného prostredia považuje za nelogický a neodôvodnený krok. Obavy z negatívnych dosahov novely vyjadrili aj v liste, ktorý poslali v piatok (11. 6.) zákonodarcom. TASR o tom informoval hovorca platformy Jozef Marko.
(Zdroj: TA SR)


Do roku 2025 by malo Slovensko recyklovať najmenej 55 percent komunálneho odpadu. O ďalších desať rokov by recyklácia mala byť na úrovni 65 percent. Vyplýva to z európskej smernice o odpadoch. Slovensko má do roku 2025 podľa smernice recyklovať aspoň 65 percent hmotnosti odpadov z obalov. Smernica kladie aj ciele pre recykláciu obalov z konkrétnych materiálov. Minimálne ciele recyklácie sú 50 percent pre plast, 25 percent pre drevo, 70 percent pre železné kovy a 50 percent pre hliník. Ďalej sa má zrecyklovať 70 percent obalov zo skla a 75 percent obalov z papiera a lepenky. Podľa Ministerstva životného prostredia by sa malo recyklovať aspoň 70 percent hmotnosti všetkých odpadov z obalov do roku 2030.
MŽP v súvislosti s naplnením cieľa recyklácie pripravilo Program odpadového hospodárstva na roky 2021 až 2025. Počíta v ňom s podporou technológií na triedenie a recyklovanie odpadov. Rezort tiež prostredníctvom Environmentálneho fondu pripravuje tzv. úverové balíčky na vybudovanie triediacich liniek a recyklačných kapacít.
(Zdroj: TA SR)


Podľa MŽP sa ročne na Slovensku predá približne miliarda PET fliaš a asi 350 miliónov plechoviek na nápoje. Ide o obrovskú masu odpadu, z ktorej 60 percent síce skončí v recyklačných firmách, no zvyšok v komunálnom odpade, v prírode, na uliciach aj vo vodných tokoch.
(Zdroj: MŽP)


MŽP plánuje v nasledujúcich mesiacoch postupne uzatvoriť 12 skládok. Medzi nimi mala byť aj skládka v obci Zohor (okres Malacky), ktorá mala byť uzatvorená od roku 2023. Napokon však zatiaľ zatvorená nebude, keďže skládka obsluhuje všetky obce v Bratislavskom kraji, čím by na západnom Slovensku vznikol problém s ukladaním odpadu. MŽP bude pokračovať v podpore triedenia a recyklácie a v odpadovej legislatíve navrhne ďalšie dôležité zmeny, ktorými sa bude čoraz viac obmedzovať skládkovanie odpadu.Ilustračné foto: pexeles.com