Monitoring médií 14. 9. 2021

V súvislosti s protestom v Banskej Bystrici (9. 9. 2021), ktorý sa zameral na zmarenie úsilia ministerstva životného prostredia (MŽP) realizovať Programové vyhlásenie vlády v oblasti reformy národných parkov, sa MŽP obracia na členov Slovenskej lesníckej komory, Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Rady združení neštátnych lesov a Slovenskej poľovníckej komory, aby prestali s politickou radikalizáciou a vrátili sa k odbornému dialógu. Niektorí z predstaviteľov vyššie menovaných záujmových organizácií totiž už v júni tohto roku odmietli vecnú diskusiu o pripravovanej reforme národných parkov. Vtedy ignorovali, resp. demonštratívne opustili rokovanie, na ktorom ich k spolupráci vyzývalo MŽP a tiež osobne predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár (22. 6. 2021, Bôrik). Od tejto demonštratívnej ignorácie začali byť spomínané záujmové organizácie zneužívané na politický zápas a šírenie hoaxov o reforme národných parkov. Boj proti reforme národných parkov je ale iba zásterkou pre boj voči vláde a jej programu. Preto dotyční predstavitelia iniciujú namiesto dialógu iba samé protesty, ústiace dokonca do prejavov násilia.
(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/vyjadrenie-reakcia-mzp-sr-na-klamstva-organizatorov-aktualizovane-245606)


Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) dnešným dňom začína dialóg s veriacimi, ktorý má prerásť do spoločného postupu v spolupráci s environmentálnou subkomisiou Konferencie biskupov Slovenska, na čele ktorej stojí arcibiskup Ján Babjak. Pápež František dnes vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci upozornil na dôležitosť Slovenska ako krajiny, ktorá svojou prírodou prepája aj okolité štáty. Pápež hlása, že životné prostredie sa skutočne týka každého z nás. Udalosti z Európy vždy zasiahli aj Slovensko. MŽP s radosťou víta príchod pápeža Františka, ktorý podporuje environmentálne ciele a ako jeden z prvých pápežov sa venuje zelenej problematike. Minister životného prostredia Ján Budaj oceňuje jeho prepojenie starostlivosti o životné prostredie s katolíckou cirkvou.
(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/vyjadrenie-mzp-papez-v-prihovore-k-statnym-a-verejnym-cinitelom-zdoraznil-245648)


Takmer 83 percent ľudí žijúcich v národných parkoch súhlasí s tým, že územia, v ktorých žijú, by do národných parkov mali byť zaradené až po súhlase vlastníkov pozemkov na danom území. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre občianske združenie (OZ) Lesokruhy uskutočnila agentúra AKO. Prieskum sa vykonával od 17. do 23. augusta na vzorke 1 000 respondentov, pričom respondentmi boli v tomto prípade obyvatelia obcí ležiacich v národných parkoch.
(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/uzemia-by-mali-zaradit-do-narodnych-parkov-az-po-suhlase-majitelov-suhlasi-s-tym-skoro-83-percent-ludi/)