Monitoring médií 15. 10. 2021

Tretina ovocia a zeleniny sa vo Francúzsku predáva v plastových obaloch. Od nového roka sa ich počet zníži o ďalších 30 druhov, ročne sa tak vyprodukuje o miliardu plastových obalov menej. Nájsť vo Francúzsku nejaký druh zeleniny alebo ovocia v plastovom obale je pomerne náročné. V plaste sa predávajú napríklad cherry paradajky či maliny. Od nového roka sa množstvo plastu v potravinách vo Francúzsku zníži ešte viac. Ministerstvá životného prostredia, financií a poľnohospodárstva schválili, že v plastových obaloch sa nebude môcť predávať takmer žiadne ovocie a zelenina. Na zozname sú paradajky, jablká, hrušky, kivi, pór, paprika aj reďkovky, spolu 30 druhov ovocia a zeleniny.

(Zdroj: https://dennikn.sk/2573339/paradajky-aj-hrusky-predavane-bez-plastovych-obalov-francuzi-obmedzuju-jednorazove-plasty/)


Na Slovensku sa vyzbiera približne 8,5 kilogramu elektroodpadu na jedného obyvateľa ročne. Výrobcovia elektronických zariadení však upozorňujú, že stále existuje časť elektroodpadu, ktorá nevstupuje do oficiálnych štatistík. V minulom roku sa na slovenský trh uviedlo vyše 86-tisíc ton elektrozariadení. V tom istom roku sa vyzbieralo približne 46-tisíc ton elektroodpadu. Z tohto množstva elektroodpadu sa zhodnotilo asi 43 550 ton (94,06 percenta), recyklovalo a pripravilo sa na opätovné použitie 43 240 ton elektroodpadu (93,42 percenta).

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/jeden-slovak-rocne-vyprodukuje-zhruba/583622-clanok.html)

Ilustračné foto zdroj: pexels.com