Monitoring médií 16. 11. 2021

Slovenský priemysel má dvojnásobnú energetickú náročnosť výroby v porovnaní s európskym priemerom, a tak v dôsledku nárastu cien energií niektoré podniky neprežívajú príjemné chvíle. No nie všetky. Ako dokazuje aj 600-miliónový zisk U. S. Steelu za prvých deväť mesiacov tohto roka. Ako zvyčajne sa však ukazuje prstom na environmentálne ciele Európskej únie, na emisné povolenky a tlak na ekologizáciu. No emisné povolenky nespôsobili ani nemohli spôsobiť nárast cien energií súčasných rozmerov. To sú dokázané fakty. Opäť sme sa tak ocitli v dobre známej situácii, keď niektorí znečisťovatelia držia svojich zamestnancov ako rukojemníkov a hľadajú spôsob, ako do svojich fabrík naliať prostriedky z verejných financií. Tentoraz sa čelný útok vedie na Environmentálny fond, do ktorého prúdia financie z predaja emisných povoleniek, ale napríklad aj pokút, ktoré udelila Slovenská inšpekcia životného prostredia. Tieto prostriedky sa však majú využívať na ochranu životného prostredia. Budovanie kanalizácií, odstraňovanie záťaží či ochranu prírody.

(Zdroj: https://komentare.hnonline.sk/komentare/13539086-vyhanat-podniky-do-zahranicia-nepomoze-ani-nam-ani-planete)


„Sme posledný štát v Európe, ktorý necháva ľudí v regiónoch národných parkov biednych,“ povedal v Ide o pravdu minister životného prostredia Ján Budaj. Odmietanie reformy považuje od Borisa Kollára (Sme rodina) za podraz. Koalícia odložila hlasovanie o reforme národných parkov na ďalšiu parlamentnú schôdzu, pretože nemá podporu hnutia Sme rodina. „Pre našich voličov je to podraz, lebo hnutie s tým súhlasilo v programe vlády,“ povedal v relácii Ide o pravdu Ján Budaj (OĽaNO), minister životného prostredia. Potvrdil, že s lídrom Borisom Kollárom sa chce ešte stretnúť a presvedčiť ho. Na otázku, ako by mala reagovať koalícia v prípade, že odmietavý postoj Sme rodina sa nezmení, minister uviedol: „Mám nádej, že zostanú v koalícii“. Nesúhlasí s tvrdeniami, že presun lesov pod ministerstvo životného prostredia znamená stratu pracovných príležitostí a ďalšie zväčšovanie regionálnych rozdielov.

(Zdroj: https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/607236-budaj-v-ide-o-pravdu-kollar-sa-vracia-z-cesty-na-ktoru-vykrocila-koalicia-je-to-hanba/?utm_source=pravda&utm_medium=rss&utm_campaign=rss)


Požiadavka na vybudovanie právneho štátu, ako aj právo na zdravé životné prostredie boli súčasťou dvanástich požiadaviek VPN z 25. novembra 1989. „Asi si treba uvedomiť, čo je dosiahnuteľný cieľ a čo je cesta k tomu cieľu. To sú dva rozdielne fenomény,“ poznamenal Kňažko. Dôkazom toho môže byť podľa neho aj aktuálna práca Jána Budaja (OĽANO) na ministerstve životného prostredia. „Vnímam to ako logické pokračovanie istej revolúcie. Je výsostne kompetentný, aby sa k týmto problémom vyjadroval, lebo to urobil už za totality. A to si vyžadovalo veľkú odvahu a znalosť veci. A je už najvyšší čas. Je až neuveriteľné, ako sme planétu, na ktorej žijeme a krajinu, v ktorej žijeme, zanedbali,“ tvrdí Kňažko. Životné prostredie podľa neho nechránime preto, aby nás Brusel nepokutoval, ale preto, že v ňom žijeme a budú v ňom žiť naše deti. „Rôznych mafií, či už poľovníckych, drevárskych, vyrástlo nie iba za dvanásť rokov Smeru, ale aj predtým, mnoho. Títo papaláši sa dnes obhajujú, že vraj to robili pre ľudí a keď to chce dnes niekto vrátiť z hlavy na nohy, tak je to ohrozenie pracovných miest,“ uviedol Kňažko na margo Budajovej reformy národných parkov.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/knazko-pravny-stat-a-zdrave-zivo/590555-clanok.html)


Spoločnosť RECobal, ktorá je organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV) pre obaly a neobalové výrobky, má nové vedenie. K 21. augustu 2021 bola do funkcie konateľky vymenovaná Beáta Kastlerová. Nová šéfka RECobal-u má viac než 20-ročné skúsenosti z medzinárodného korporátneho prostredia. V rámci svojej kariéry sa profesionálne zameriavala na oblasť riadenia ľudských zdrojov, marketingu a viac ako päť rokov pôsobila v oblasti odpadového hospodárstva na Slovensku.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106411/recobal-ma-nove-vedenie-konatelkou-firmy-je-beata-kastlerova.aspx)

Ilustračné foto: pexels.com