Monitoring médií 16. 12. 2021

Do konca volebného obdobia by sa zo všetkých národných parkov (NP) mohli stať pevné autonómne samostatné jednotky. V novele, ktorú parlament schválil, nie je určený dátum, dokedy majú zonácie parkov prebehnúť. Na tlačovej konferencii k schváleniu reformy národných parkov to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).  Zároveň pozýva Borisa Kollára, ktorého hnutie Sme rodina nezahlasovalo za reformu, aby odložil politickú polemiku a zapojil sa do práce na reforme národných parkov. Poslanec a jeden z predkladateľov reformy Jaromír Šíbl (OĽANO) zdôraznil, že schválenou reformou sa ešte len začína práca v národných parkoch. Chce, aby sa národné parky dostali do takého stavu, ako si zaslúžia. Koalícia schválila reformu národných parkov. A to je dobre. Lenže v oklieštenej podobe. A to už také dobré nie je. Navyše spôsobom, ktorý by roztrhala na tridsiatich tlačovkách, keby sa k nemu uchýlil niekto iný. A to je už úplne zle.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/budaj-z-np-by-sa-do-konca-volebneho-ob/597973-clanok.html)


Pointa zmeny spočíva v tom, že správa národných parkov sa zjednotí pod ministerstvom životného prostredia, teda pod ochranou prírody. Je to logické, správne a spoľahlivo to tak funguje u susedov i inde. Doteraz si na Slovensku pri správe týchto chránených území na rovnakých pozemkoch konkurovali ochranári a lesníci s často protichodnými záujmami. Posun k lepšiemu sa však podarilo zariadiť vďaka veľkému kompromisu, keď parlament na poslednú chvíľu schválil bez riadnej rozpravy rozsiahly a zásadný pozmeňovací návrh, aby sa koalícii podarilo získať potrebných poslancov. To sa o chlp podarilo. Proces je len jednou slabinou tohto kompromisu. Druhou je fakt, že správa národných parkov sa zjednotí len v prípade Pienin, Slovenského raja a Vysokých Tatier. V ostatných k tomu dôjde iba v malých rezerváciách so 4. a 5. stupňom ochrany, na väčšom zvyšku až vtedy, keď prebehne nová zonácia. A nakoľko zonácia národných parkov na Slovensku je dlhodobý problém, je dosť možné, že bude pre odpor záujmových skupín typu poľovníci, vlekári a ťažiari dreva stáť aj ďalej a na dlhé roky bude časť národných parkov pôsobiť po starom a iba tri po novom. (Hoci minister Ján Budaj tvrdí, že do roku 2024 bude hotovo.)

(Zdroj: https://dennikn.sk/2649990/hegerovci-odhlasovali-svoje-maximum/)


Environmentalisti odporúčajú na Vianoce zážitkové darčeky v podobe lístka do kina, divadla, na šport, do fitnescentra, sauny či na masáž. „Vhodným darčekom môže byť aj kniha, pri ktorej sa nespotrebuje veľa papiera a vydrží niekoľko generácií,“ radí organizácia Priatelia Zeme – SPZ. Pri kúpe oblečenia myslime na to, či je materiál z organických materiálov, vhodné sú aj upcyklované veci (staré prerobené na nové) či veci zo second handu. Zopár presvedčivých faktov k textilnému priemyslu a jeho vplyvu na životné prostredie. Pri výrobe odevov a obuvi vzniká 10% emisií skleníkových plynov, čo je viac ako vyprodukujú medzinárodné lety a námorná doprava dohromady. Pri praní syntetických textílií sa uvoľňujú mikroplasty, ktoré znečisťujú oceány a v neposlednom rade sa pri výrobe odevov spotrebuje nadmerné množstvo vody. Napríklad v roku 2015 spotreboval odevný a textilný priemysel 79 mld. kubíkov vody, čo je 2700 litrov na jedno tričko. Toľko by vystačilo pre jedného človeka na 2,5 roka. Negatívny vplyv nadmernej výroby odevov a obuvi nekončí tým, že si ich zákazník kúpi. Spoločnosť totiž zmenila návyky a odevov sa zbavuje vyhadzovaním, nie darovaním. Odevy tak často končia na skládkach alebo v spaľovniach odpadov.

(Zsroj: https://www.aktuality.sk/clanok/tf3hbyb/preco-je-cas-na-udrzatelne-vianoce-cim-obdarovat-blizkych-a-ako-pritom-nezatazit-planetu/)


MARIÁN JASÍK sa rozhodol venovať ochrane prírody po tom, ako vyťažili lesy, kam chodieval na prechádzku so starým otcom. Hoci starý otec ako elektrikár trikrát pokazil buldozér, ktorý staval lesnú cestu, nepomohlo to. Keď Ján Budaj v novembri odovzdával Ceny ministra životného prostredia za celoživotný prínos pre ochranu prírody, jedným z ocenených bol práve Marián Jasík. Ako úradník na odbore životného prostredia presadil vyhlásenie 90 chránených území, je hlavným mapovateľom zachovaných slovenských pralesov, zabránil ťažbe dreva či výstavbe v mnohých lokalitách. Pôsobil ako riaditeľ správy Národného parku Nízke Tatry a je držiteľom ocenenia Biela vrana.

(Zdroj: https://dennikn.sk/2647288/roky-bojoval-za-zachranu-slovenskych-pralesov-myslel-som-si-ze-nikto-nebude-proti-hovori-ochranar-marian-jasik/)


 Ministerstvo životného prostredia sa dostalo do nepríjemnej situácie. Štátni lesníci môžu pokojne tvrdiť, že sú za ochranu prírody všetkými piatimi a radi presunú pozemky pod envirorezort. Teda hneď, ako si ministerstvo životného prostredia splní svoju úlohu a národný park zazónuje. Lenže envirorezort to dokáže len veľmi ťažko bez konštruktívnej spolupráce štátnych lesníkov a ministerstva pôdohospodárstva. Teda práve tých, ktorí sa očividne so štátnymi pozemkami v národných parkoch lúčiť nechcú. Držme si teda palce. Z politického hľadiska je situácia okolo schvaľovania novely ešte depresívnejšia. Pretože prešla v zásade náhodou. O jej osude rozhodol jediný poslanec, ktorý ostal prítomný v sále. Zaistil tak, že parlament mal 76 poslancov, teda bol uznášaniaschopný.

(Zdroj: https://komentare.sme.sk/c/22804777/tato-koalicia-vykazuje-vsetky-znaky-mensinovej-vlady.html)


Presun štátnych pozemkov pod ministerstvo životného prostredia je podmienený zonáciou národných parkov (NP). Tá by však bola oveľa ľahšie realizovateľná, ak by to bolo naopak. Takto sa môže stať, že zonácia nebude nikdy dokončená, a teda by lesy v nezazónovaných národných parkoch nikdy neprešli pod ochranárov. Upozorňuje na to bývalý minister životného prostredia a predseda republikovej rady mimoparlamentnej maďarskej strany Aliancia László Sólymos v súvislosti so schválenou reformou národných parkov.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/solymos-je-pri-reforme-np-skepticky-vo/598138-clanok.html)


Sprísňovanie podmienok nakladania s odpadom a zároveň zvyšovanie ceny za komunálny odpad sú sprevádzané nárastom čiernych skládok. Priama úmera alebo náhoda? Nevedno. A to vo väčšine obcí a miest Slovenska ešte nie je zavedený množstvový zber, kde domácnosti platia priamo za to, čo vyhodia do smetnej nádoby. Nelegálne skládky odpadu však nie sú novým javom. Ich početnosť potvrdzujú oficiálne aj neoficiálne štatistiky. Oficiálne čísla hovoria o 9000 miestach s odpadom, kde nemá byť umiestnený. V tom sú započítané iba tie, ktoré niekto nahlási úradom. Neoficiálne odhady naznačujú počet výrazne prevyšujúci 10-tisíc.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106478/nelegalne-skladky-ako-vedlajsi-dosledok-rastucich-nakladov-na-odpad.aspx)


Česká republika by mala do roku 2040 plne nabehnúť na cestu cirkularity. Vyplýva to z dokumentu Cirkulárne Česko 2040, ktorý tento týždeň schválila česká vláda. Podľa českého envirorezortu by malo Cirkulárne Česko 2040 posilniť konkurencieschopnosť a technologickú vyspelosť hospodárstva, zvýšiť bezpečnosť dodávok surovín a odolnosť voči rôznym vonkajším šokom, rozvíjať celkovo udržateľný spoločenský systém, ale aj vytvoriť nové pracovné miesta.

Strategický rámec dokumentu stanovuje celkovo desať prioritných oblastí – produkty a dizajn; priemysel, suroviny, stavebníctvo, energetika; bioekonomika a potraviny; spotreba a spotrebitelia; odpadové hospodárstvo; voda; výskum, vývoj a inovácie; vzdelávanie a znalosti; ekonomické nástroje; cirkulárne mestá a infraštruktúra. V týchto oblastiach štát následne stanovuje ciele, zásady a opatrenia.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106476/cesko-chce-do-roku-2040-plne-nasadnut-na-cirkularny-kolotoc-pomozu-tieto-opatrenia.aspx)


V Zlatých Moravciach má pribudnúť environmentálne centrum. Samospráva ho chce zriadiť v budove na Hviezdoslavovej ulici, ktorú plánuje kompletne zrekonštruovať a zmení jej účel užívania. Súčasťou rekonštrukcie bude aj vytvorenie prednáškovej sály pre viacúčelové využitie. Environmentálne centrum má deťom a mládeži poskytnúť zážitkové vzdelávanie v oblasti ekologického spracovania odpadu s dôrazom na jeho materiálové a energetické zhodnocovanie.

(Zdroj: https://mynitra.sme.sk/c/22804489/v-zlatych-moravciach-ma-vzniknut-environmentalne-centrum-za-viac-ako-milion-eur.html)

Ilustračné foto: pexels.com