Monitoring médií 17. 1. 2022

Kým Nemecko ku koncu minulého roka odstavilo prvú polovicu inštalovaného jadrového výkonu, Európska komisia spustila proces uznania atómovej energie za udržateľnú investíciu. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton dokonca avizoval, že Únia by mala investovať do reaktorov novej generácie pol bilióna eur a ďalších 50 miliárd dať na predĺženie životnosti starých. Znovu sa tak rozprúdila stará debata o tom, či je jadrová energia viac sluha alebo pán, či má stavanie nových reaktorov zmysel a najmä, či je to bezpečné – pre ľudí aj životné prostredie.

Čo sú argumenty v neprospech výstavby:

* Náklady na dnešné reaktory sú v porovnaní so solárnymi a veternými elektrárňami gigantické. Obnoviteľné zdroje vedú

aj v nákladoch na vyrobenú elektrinu.

* Dodnes prakticky neexistujú definitívne úložiská vyhoreného paliva. Použité kazety sa skladujú len v medziskladoch. Prvé hlbinné úložisko by malo po dokončení budúci rok fungovať vo Fínsku. Kapacita dočasného skladu v Jaslovských Bohuniciach je skoro plná a treba čo najrýchlejšie pripraviť jeho rozšírenie.

Čo sú argumenty v prospech výstavby:

* Výkon reaktorov je stabilný, nezávislý od vrtochov počasia a Vladimíra Putina. Práve geopolitické hry Ruska so zemným plynom sú jednou z hlavných príčin súčasnej energetickej krízy a vysokých cien energií.

* Reaktory zaberajú minimum pôdy v porovnaní s tým, čo si vyžadujú solárne a veterné parky.

* Pri výrobe nevznikajú žiadne emisie skleníkových plynov. Komíny nedymia nič iné len vodnú paru.

* Nové malé modulárne reaktory by mohli byť riešením drahej výstavby a prevádzky. Sú takisto bezpečnejšie, pretože sa dajú čiastočne zapustiť do zeme.

A kde je výsledok nerozhodný:

* V prepočte na počet obetí sú na tom atómové elektrárne podobne ako lietadlá. Veľké havárie sú zakaždým obrovskou tragédiou, po ktorých nastupujú krízové tímy, vyšetrovania, hľadanie vinníkov a prekopávanie pravidiel. No v porovnaní s tým, koľko obetí si každoročne vyžiada spaľovanie fosílnych palív, sú atómky neviniatka. Dovoľujeme si to povedať s plnou vážnosťou a na základe tvrdých dát.

* Na určenie dlhodobého vplyvu havárií na životné prostredie však neexistuje dostatočné množstvo dát. Cynicky povedané – potrebovali by sme na to viac havárií.

* Rovnako nie je možné odhadnúť, aký vplyv by mala masová výstavba nových reaktorov na nelegálne nakladanie s rádioaktívnym materiálom a bezpečnostnú situáciu vo svete.

(Zdroj: https://e.dennikn.sk/2678138/zeleny-newsfilter-ako-rozlisit-horskeho-sprievodcu-a-vodcu-debata-o-jadre-je-spat-shiffrinova-pre-lietanie-uvazuje-ze-skonci/)


Miera vytriedenia sklenených obalov v Európskej únii dosiahla v roku 2019 rekordnú úroveň 78 %. To je o dva percentuálne body viac ako v roku 2018, vyplýva z údajov združenia Close the Glass Loop. Organizácia chce dosiahnuť vyzbieranosť skla na úrovni 90 % do roku 2030 a zabezpečiť, že tento objem bude aj zrecyklovaný do nových obalov. Prevažná väčšina z 13,7 miliónov ton vyzbieraného odpadu sa roztavuje na výrobu nových fliaš a nádob.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106519/miera-vytriedenia-sklenenych-obalov-v-europe-dosiahla-novy-rekord.aspx)


Most v Oravskej Jasenici v smere do Námestova tak skoro neopravia. Cestári tvrdia, že zámer svojím odvolaním zdržuje Združenie domových samospráv, na ktoré minister hospodárstva Richard Sulík podal trestné oznámenie. Situácia Bielej Oravy je pritom kritická, okres Námestovo je závislý na dvoch mostoch vo veľmi zlom a treťom v havarijnom stave. Predseda združenia Marcel Slávik tvrdí, že má právo projekt namietať a bráni tým zdravie Oravcov. Bielej Orave hrozí, že bude odrezaná pre kamióny, mosty má v dezolátnom stave. Združenie domových samospráv vstupuje do mnohých stavebných konaní po celej krajine, ktoré následne meškajú. V prípade mosta v Oravskej Jasenici združenie namieta, že rozhodnutie okresného úradu neobsahuje podmienky revitalizácie brehov a územia dotknutého rekonštrukciou.

(Zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/6pwyhj7/opravu-mosta-na-orave-napadol-aktivista-slavik-sulik-za-jeho-namietkami-vidi-obstrukcie/)


Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) má na tento rok stanovené viaceré ciele, ktoré sa týkajú vylepšenia triedenia a recyklácie odpadu v hlavnom meste, ako aj zefektívnenia vnútrofiremných procesov. Vyplýva to zo schválených výkonnostných ukazovateľov na rok 2022, ktoré hlavné mesto stanovilo pre obchodné spoločnosti v Bratislave, kde je mesto jediným alebo väčšinovým akcionárom. Dôležitou podmienkou je, že na plnenie týchto ukazovateľov KPI (key performance indicators) sa viaže odmeňovanie všetkých členov predstavenstiev týchto podnikov. Okrem spoločnosti OLO patrí do tejto skupiny aj Dopravný podnik Bratislava, METRO Bratislava a Bratislavská vodárenská spoločnosť.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106520/hlavne-mesto-urcilo-tohtorocne-ciele-pre-olo-miera-recyklacie-ma-narast-na-37.aspx)


Na Slovensku síce klesá predaj plastových tašiek, no rapídne stúpa predaj výrobkov v plastových obaloch. Kým v roku 2013 bolo na trh uvedených zhruba 98-tisíc ton plastových obalov, v roku 2018 to bolo už takmer 132-tisíc ton. Takéto správanie je enormnou environmentálnou záťažou pre ekosystém. Aj tieto údaje sú inšpiráciou pre Slovensko, aby po vzore Španielska umožnilo zákaz baleného ovocia a zeleniny. S návrhom prišiel Tomáš Šudík (OĽANO), poslanec Národnej rady Slovenskej republiky. Ako informoval Martin Ruščanský, asistent Šudíka, poslanec už oslovil ministerstvo životného prostredia s návrhom zakázať balené ovocie a zeleninu.

(Zdroj: https://www.dnes24.sk/poslanec-sudik-je-cas-aby-sme-na-slovensku-zakazali-balene-ovocie-a-zeleninu-407576)

Ilustračné foto: pexels.com