Monitoring médií 18. 10. 2021

Hnutie Sme rodina stiahne svoj podpis k novele zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý predkladá poslanec Jaromír Šíbl (OĽaNO). Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár to povedal na tlačovej konferencii. Dodal, že vypočul hlasy ťažko pracujúcich ľudí v regiónoch, ktorí by boli prijatým zákonom postihnutí najviac. Zákon by mal vyhovovať všetkým Návrh zákona od poslanca Šíbla je podľa Kollára potrebné prepracovať. „Odporúčam mu, aby tento návrh zákona stiahol a presunul ho možno o dva – tri mesiace a dopracoval ho tak, aby všetci boli spokojní,“ povedal šéf hnutia Sme rodina.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/kollarovci-nepodporia-novelu-zakona-o-ochrane-prirody-a-krajiny-sucitia-s-tazko-pracujucimi-ludmi-v-regionoch-video/)


Ministerstvo životného prostredia kritizuje „mylné“ fakty, na ktoré sa odvoláva Boris Kollár pri reforme národných parkov, napríklad výmery lesov. „Minister Budaj je pripravený odôvodniť Borisovi Kollárovi prínosy reformy pre ochranu prírody a pre sociálne pozdvihnutie regiónov,“ odkázal rezort. Budaj spolu s poslancami parlamentu, ktorí predkladajú reformu, chcú pokračovať vo svojom úsilí. Vyzývajú ostatných poslancov aj verejnosť na podporu ochrany národných parkov.

(Zdroj: https://e.dennikn.sk/minuta/2576083)


Reforma národných parkov podľa štátneho tajomníka Michala Kiču urýchli zonácie, ktoré odbremenia ochranu prírody aj neštátnych vlastníkov. V národných parkoch sa má naďalej udržateľne ťažiť a časť dreva má ostať v regióne pre obyvateľov a miestnych spracovateľov.

(Zdroj: https://dennikn.sk/2573769/michal-kica-v-narodnych-parkoch-sa-bude-moct-tazit-ale-setrnejsie-a-drevo-zostane-v-regione/)


V Európskej environmentálnej agentúre (EEA) sídliacej v dánskej Kodani pracuje šesť Slovákov. Štyria Slováci sú stálymi zamestnancami. Dvaja sú národnými expertmi na adaptáciu na zmenu klímy a kvalitu ovzdušia. EEA je agentúrou Európskej únie pôsobiacou od roku 1994. Jej úlohou je poskytovať “včasné, cielené a spoľahlivé informácie o životnom prostredí” na základe údajov z členských a spolupracujúcich krajín a spracovať ich do európskych požiadaviek. Experti EEA dáta analyzujú a vytvárajú tak obraz, v akom stave je životné prostredie a jeho jednotlivé oblasti ako voda, pôda, ovzdušie, odpady či zmena klímy. Druhou časťou práce je posilňovať spoluprácu krajín v oblasti životného prostredia a zmeny klímy.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/m-chrenko-v-europskej-environmentaln/583965-clanok.html)


Starostovia asi 60 obcí Slovenska odmietajú likvidačný postup vlády voči samosprávam. Žiadajú ministerku investícií Veroniku Remišovú (Za ľudí) a šéfa envirorezortu Jána Budaja (OĽANO), aby ich prizvali za rokovací stôl k viacerým problémom. Obaja ministri podľa nich nerobia nič pre rozvoj vidieka a obyvateľov.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/import/b-becik-starostovia-odmietaju-likvid/583795-clanok.html)


Náhodná ťažba predstavuje viac ako 50 percent z celkového objemu ťažby, pričom k najväčšiemu odlesneniu došlo na území Tatranského národného parku a Národného parku Nízke Tatry. Zverejnili to na stretnutí v Banskej Bystrici zástupcovia ministerstva životného prostredia (MŽP), národných parkov (NP) a Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR k téme ohrozovania biotopov v NP náhodnou ťažbou. V NP bola strata dospelého lesa oproti iným územiam v rokoch 2000 až 2016 dvojnásobná, hlavnou príčinou bola práve náhodná ťažba.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/regiony/narodne-parky-prisli-pre-nahodnu-t/583876-clanok.html)


Medzinárodný certifikát Zelená škola získalo ďalších 40 škôl. Spolu bude takýchto materských, základných a stredných škôl viac ako 100. Certifikát Zelenej školy udeľuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica. Odborníci zo Živice chodia do škôl na kontrolu a certifikát udelia len tým, ktoré si to zaslúžia. Tieto školy podľa Gallayovej postupne menia, čo učia o životnom prostredí, ako učia o jeho problémoch a ich riešeniach. “Kladú si otázky, čo v dennom chode školy môžu robiť inak v oblastiach ako odpady, voda, energia, potraviny, zeleň a ochrana prírody, doprava a ovzdušie, zelené obstarávanie a nakupovanie,” priblížila manažérka programu. Dodala, že platnosť certifikátu je dva roky. Viac ako štyri roky pracuje v programe vyše 75 percent škôl a opakovane sa im podarilo certifikát získať. Slovenské Zelené školy sú súčasťou medzinárodnej siete Ecoschool, do ktorej je zapojených vyše 70 krajín a 60.000 škôl. Na Slovensku program funguje už 17. rok a koordinuje ho CEEV Živica bez podpory štátu. Symbolickú záštitu nad 17. ročníkom prevzalo Ministerstvo životného prostredia SR.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/medzinarodny-certifikat-zelena-skol/584023-clanok.html)

 

Ilustračné foto zdroj: pexels.com