Monitoring médií 19. 1. 2022

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a generálny riaditeľ spoločnosti Eastman Mark Costa oznámili plán amerického giganta investovať až jednu miliardu dolárov do zariadenia na molekulárnu recykláciu materiálov vo Francúzsku. Toto zariadenie by využívalo technológiu obnovy polyesteru na recykláciu až 160 000 metrických ton ťažko recyklovateľného plastového odpadu ročne, ktorý sa v súčasnosti spaľuje alebo končí na skládkach. Americký Eastman má už viac ako storočnú históriu. Ide o globálnu spoločnosť zaoberajúcu sa špeciálnymi materiálmi, ktorá zamestnáva približne 14 000 ľudí po celom svete a obsluhuje zákazníkov vo viac ako sto krajinách. Spoločnosť dosahuje tržby približne 10 miliárd USD a jej ústredie sa nachádza v Kingsporte, v štáte Tennessee.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106523/vo-francuzsku-ma-vyrast-najvacsi-zavod-na-chemicku-recyklaciu-plastov-na-svete.aspx)


Výskumníci z Katedry biologického a chemického inžinierstva na Aarhuskej univerzite v Dánsku v spolupráci so spoločnosťami VestforbrandingDansk Affaldsminimering Aps a PLASTIX sa rozhodli tejto problematike venovať a vyvinuli novú kamerovú technológiu, ktorá dokáže rozpoznať dvanásť rôznych typov plastov: PE, PP, PET, PS , PVC, PVDF, POM, PEEK, ABS, PMMA, PC a PA12. Práve tieto druhy plastov tvoria veľkú väčšinu plastov, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnostiach. Výsledky výskumu dánskeho tímu zameraného na zjednodušenie nakladania s odpadom na triediacich linkách boli publikované vo vedeckom časopise Vibration Spectroscopy.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106522/prelomovy-pokrok-v-triedeni-odpadu-nova-technologia-rozlisi-dvanast-druhov-plastov.aspx)


Podľa posledných údajov sa na metánových emisiách v energetike v roku 2019 podieľala predovšetkým ťažba hnedého uhlia s objemom metánu 8 130 ton a distribúcia zemného plynu s 5 330 tonami. K zníženiu únikov metánu prispeje predovšetkým plánované ukončenie ťažby hnedého uhlia v roku 2023 a zatvorenie hnedouhoľných baní, predpokladá rezort životného prostredia. Očakáva, že v dôsledku nižších prepráv zemného plynu cez Slovensko, klesnú aj emisie z distribúcie zemného plynu. Proti vysokým únikom metánu zo skládok chce rezort podniknúť viaceré kroky. Patrí medzi ne zníženie množstva zmesového komunálneho odpadu do roku 2025 o 50 percent v porovnaní s rokom 2016 alebo zníženie množstva biologicky rozložiteľných odpadov v zmesovom komunálnom odpade o 60 percent do roku 2025 oproti roku 2016. Ministerstvo ráta do budúcna s menšou mierou skládkovania komunálneho odpadu na maximálne 10 percent do roku 2035. Zároveň chce, aby sa viac kompostovali biologicky rozložiteľné odpady. Tie sú totiž jedným z hlavných zdrojov metánu zo skládok.

(Zdroj: https://euractiv.sk/section/klima/news/slovensko-slubilo-znizit-uniky-metanu-o-tretinu-presny-plan-zatial-nema/)


Drahý plyn a problémy okolo plynovodu Nord Stream 2 podnietili diskusie o potrebe energetickej nezávislosti Európy. Komisia zdôraznila, že plynovú krízu by mali členské štáty využiť na urýchlenie dekarbonizácie priemyslu závislého od fosílnych palív a masívne zavádzanie obnoviteľných zdrojov. Táto situácia sa pravdepodobne odrazí aj na vyjednávaniach, ktoré čakajú tento rok Európsku úniu. Európska tripartita, to znamená europarlament, Komisia a členské štáty sa budú musieť dohodnúť na veľkom množstve legislatívnych návrhov, s ktorými prišla Komisia ešte v lete balíka Fit for 55. Ten má nasmerovať Úniu k cieľu dosiahnuť 55 percentné zníženie emisií v roku 2030.

(Zdroj: https://euractiv.sk/section/buducnost-eu/news/energetika-a-klima-v-roku-2022-staty-cakaju-tvrde-vyjednavania-o-zelenej-agende/)


Predpovede pre e-autá hovoria optimistickou rečou. Predaje osobných elektromobilov sa v najbližších rokoch výrazne zvýšia z 3,1 milióna v roku 2020 na 14 miliónov v roku 2025, vyplýva z analýzy Bloomberg. Celosvetovo to predstavuje približne 16 percent očakávaného predaja osobných vozidiel v roku 2025. Slovenská asociácia pre elektromobilitu predpokladá, že v konzervatívnom scenári do roku 2025 pribudne na slovenských cestách celkovo 36-tisíc e-vozidiel a toto číslo vzrastie do roku 2030 celkovo na 141-tisíc. Predaj osobných elektromobilov bude v blízkom čase rýchlo rásť, keďže ceny batérií klesajú.

(Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/19240086-novinka-pre-elektromobily-stat-im-dal-od-januara-vyhodnejsie-sadzby-za-elektrinu)

Ilustračné foto: pexels.com