Monitoring médií 19. 10. 2021

Množstvo vytriedených odpadov v približne 1 200 slovenských samosprávach, ktoré spolupracujú s organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK, medziročne vzrástlo takmer o pätinu. Vyplýva to z najnovšieho vyhodnotenia štatistík, v ktorom NATUR-PACK porovnal údaje z rokov 2019 a 2020. Úroveň triedenia odpadov zbieraných formou kontajnerového alebo vrecového zberu sa v mestách a obciach OZV NATUR-PACK medziročne zvýšila o 18 %, čo predstavuje viac ako 92 000 ton vyzbieraných odpadov v roku 2020. Do porovnania pritom zahrnuli celkovo 1 179 samospráv, pričom štatistika berie do úvahy zložky a vyhradené prúdy odpadu v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov obalov a neobalových výrobkov, teda papier, sklo, plasty, kovy, kompozitné obaly aj odpad z dreva.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106353/samospravy-jednej-z-ozv-vlani-vytriedili-o-18-viac-odpadu-comu-za-to-vdacia.aspx)


Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) otvorila nové stále pracovisko v Spišskej Novej Vsi. Nové stále pracovisko bude oficiálne patriť pod Inšpektorát životného prostredia v Košiciach. Na novom pracovisku bude pracovať 16 inšpektorov na odboroch ochrany prírody a krajiny, inšpekcie odpadového hospodárstva a ochrany vôd.

(Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/22765355/slovenska-inspekcia-zivotneho-prostredia-otvorila-pracovisko-na-spisi.html)


Brehy mŕtveho ramena Bodrogu neďaleko obce Streda nad Bodrogom obsadili pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku. Je to totiž jediné miesto na Slovensku, kde tento chránený obojživelník žije a rozmnožuje sa. Národná prírodná rezervácia Tajba, teda mŕtve rameno Bodrogu, pritom vysychá.

(Zdroj: https://dolnyzemplin.korzar.sme.sk/c/22765261/zachranuju-vzacne-korytnacky-do-mrtveho-ramena-bodrogu-pumpuju-100-tisic-kubikov.html)


Obec Kravany v okrese Poprad porušila dotačné zmluvy a nepredložila potrebné dokumenty o verejnom obstarávaní. Na pondelkovej tlačovej konferencii Ministerstva životného prostredia to uviedli riaditeľ Environmentálneho fondu Ľubomír Vačok a štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Juraj Smatana. Reagovali tak na vyjadrenie starostu obce Kravany Igora Gavaliera (nom. Smer-SD). Ten počas piatkovej tlačovej konferencie primátorov a starostov, ktorí sú nominantami strán súčasnej opozície, adresoval Environmentálnemu fondu výhrady. Gavalier uviedol, že napríklad od novembra 2020, keď boli obci dodané finančné prostriedky na dokončenie kanalizácie, vybavuje rôzne záležitosti po úradoch, zatiaľ čo má obec podľa neho nezaplatené faktúry v hodnote 1,5 milióna eur. Kanalizácia v obci sa podľa neho buduje už 17 rokov a stále nie je dokončená, za čo podľa Gavaliera môže aj nekompetentnosť zamestnancov Envirofondu.

(Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/22765463/kravany-budovali-kanalizaciu-za-dotaciu-z-envirofondu-hrozi-ze-ju-budu-vracat.html)