Monitoring médií 19. 11. 2021

Orgány štátnej správy nebudú môcť od januára 2023 kupovať nápoje v jednorazových obaloch. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch a zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorú vo štvrtok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Parlament novelu schválil 2. novembra 113 hlasmi zo 128 prítomných.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/statna-sprava-uz-nebude-moct-kupovat-napoje-v-jednorazovych-obaloch/)


Zväz spracovateľov dreva (ZSD) SR vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby reformu národných parkov riešili s osobnou zodpovednosťou a nepodľahli politickým tlakom. Návrh by tiež mal prejsť riadnym pripomienkovým konaním a mal by byť predložený na rokovanie vlády. Uviedol to prezident ZSD SR Peter Zemaník. Spracovatelia dreva nesúhlasia, aby hospodárska a ochranárska starostlivosť o všetky lesy Slovenska prešla akýmkoľvek spôsobom pod envirorezort. Národné parky by sa mali zreformovať podľa štandardov platných v Európskej únii, konštatuje ZSD. Na ministerstve životného prostredia sa spája množstvo neziskových ochranárskych organizácii, ktoré podľa zväzu roky tunelujú systém ochrany prírody a živia svoje aktivity peniazmi z eurofondov.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/spracovatelia-dreva-poslanci-maju-rie/591329-clanok.html)


Ministerstvo životného prostredia vníma iniciatívu skupiny lesníkov Spoločne pre lesy, ktorá navrhuje, aby sa na Štátnu ochranu prírody nepresunula iba časť lesov v národných parkoch, ale celý štátny podnik Lesy SR.MŽP SR sa k tejto iniciatíve vyjadrí až po komplexnom zvážení dôsledkov tohto návrhu. V tejto chvíli však odsudzuje nátlakový a neférový útok Zväzu spracovateľov dreva (ZSD) SR na iniciatívu lesníkov. Súčasne s tým envirorezort odmieta lži, ktoré “navŕšili” predstavitelia ZSD SR.“ Autori tohto dvojitého útoku – na lesnícku iniciatívu aj na ochranárov – uvádzajú vo svojom stanovisku náreky nad tým, že ochranárske aktivity sú vnímané na rôznych miestach Slovenska, čo je však dôkaz vyspelosti občianskej spoločnosti a slúži ochranárom ku cti.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/envirorezort-odsudzuje-tvrdenia-zvazu-s/591481-clanok.htm)


Pätica laureátov si z rúk ministra prevzala ocenenie priamo na pôde Ministerstva životného prostredia SR v Deň boja za slobodu a demokraciu, teda na 32. výročie Nežnej revolúcie. Získali ho  Ľubica Trubíniová, Katarína Šimončičová, Katarína Začková, Marián Jasík a Gabriela Kaliská.

(Zdroj: https://www.enviroportal.sk/clanok/minister-ocenil-enviroaktivistov)

Ilustračné foto: pexels.com