Monitoring médií 20. 7. 2021

Kanalizačnú sieť s dĺžkou takmer 27 kilometrov odovzdali do užívania v tomto období v Nedožeroch- Brezanoch, Lazanoch a Porube v okrese Prievidza. Zabezpečí odvádzanie a čistenie komunálnych vôd pre takmer 4 500 obyvateľov aglomerácie. Projekt spolufinancovala Stredoslovenská vodárenská spoločnosť z fondov Európskej únie a dotácie od Ministerstva životného prostredia SR.
(Zdroj: https://prievidza.dnes24.sk/nedozery-brezany-lazany-a-poruba-s-novou-kanalizaciou-kolko- milionov-to-stalo-394969)


Starosta Podhájskej Roman Ivan je presvedčený, že súčasná situácia okolo termálneho kúpaliska je cieleným pokusom o jeho likvidáciu. „Niekomu prekáža, že kúpalisko je v rukách obce,“ tvrdí Ivan. „Každá geotermálna voda, nielen tá v Podhájskej, je rádioaktívna, potvrdili nám to odborníci nielen zo Slovenska, aj z Českej republiky. Výsledky testov ministerstvo nepredložilo. Prečo nezverejnilo konkrétne prvky, ktoré údajne prekračujú povolené normy?“ reagoval Ivan. Vyhlásenie ministerstva o prítomnosti rádioaktívnych prvkov vo vode prišlo podľa jeho slov presne v deň, keď miestni podnikatelia protestovali proti tomu, že bazény s termálnou vodou zostávajú už rok zatvorené, čo ohrozuje ich existenciu. „Najskôr ministerstvo argumentovalo neukončeným vyšetrovaním, potom tvrdilo, že nemáme potrebné technické zariadenia, teraz prišlo s rádioaktivitou. Od apríla opakovane žiadame o stretnutie s ministrom, doteraz nám nevedeli odpovedať,“ povedal starosta.
(Zdroj: https://www.dnes24.sk/pokus-o-likvidaciu-starosta-podhajskej-reaguje-na-situaciu-okolo- znameho-kupaliska-394947)


Počtom veterných turbín zatiaľ Slovensko za väčšinou iných krajín Európy zaostáva. Dôvodom bola aj nemožnosť výstavby nových zdrojov elektriny počas stop-stavu, ktorý rozvoj nových zdrojov blokoval od roku 2013 až to tohoročnej jari. S uvoľnením politiky sa čoraz častejšie objavujú nové iniciatívy. Potenciálnym investorom do veternej energetiky je slovenská spoločnosť Green Energy Holding. V prvom zverejnenom zámere investor avizuje ambíciu postaviť sedem veterných elektrární vrátane technickej infraštruktúry v katastrí obce Rúbaň. Druhý investičný zámer sa týka ôsmych veterných elektrární neďaleko obce Dedinka Mládeže. V oboch prípadoch by malo ísť o trojlistové veterné elektrárne s celkovou výškou viac ako 250 metrov by mali mať výkon päť až sedem megawattov. Spoločne by dokázali za rok vyrobiť 225-tisíc megawatthodín elektrickej energie.
(Zdroj: https://www.trend.sk/biznis/panoramu-popularneho-vinarskeho-kastiela-spestria-veterne- turbiny)


Počas pandémie sa Slováci zásobili rôznymi liekmi. V ich správnej likvidácii však zaostávame. Lekárne preto motivujú ľudí, aby im priniesli nespotrebované lieky. Ak ich vyhodia do smetí, môžu znečistiť veľký objem vody a uškodiť zvieratám. Slovenská lekárnická komora (SLeK) spúšťa novú osvetovú kampaň „Nie je odpad ako odpad“ zameranú na správnu likvidáciu nespotrebovaných liekov. Predstavujú environmentálne riziko a majú nepriaznivý vplyv na životné prostredie.
(Zdroj: https://dennikstandard.sk/96813/znecistovanie-vody-ci-deformacia-a-hynutie-zvierat- farmaceuti-vysvetluju-preco-vracat-nepouzite-lieky-do-lekarne/)