Monitoring médií 21. 1. 2022

Zemný plyn je prechodné a dočasné palivo, ktoré nám má pomôcť na ceste k uhlíkovej neutralite v roku 2050. Takto pozíciu zemného plynu prezentuje EÚ aj naše ministerstvo životného prostredia. S obmedzenými dodávkami plynu a rastúcimi cenami energií si však ľudia začínajú čoraz viac uvedomovať závislosť krajiny od ruského plynu. Nie je tajomstvom, že plyn je fosílne palivo, podobne ako uhlie, ktoré už od roku 2023 nebudeme používať pri výrobe elektriny. Ľudia si teda právom kladú otázku, aký vplyv má na klímu plyn. Otázky, ako vnímať plyn, jeho čistotu či emisie, vplyv na klímu a jeho budúcnosť, sme položili viacerým odborníkom. Podľa organizácie Greenpeace prezentujú plynárenské spoločnosti fosílny zemný plyn ako čisté palivo a snažia sa prehĺbiť našu závislosť od neho. „Faktom však je, že plyn poháňa klimatickú krízu“, reaguje riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková. V tejto súvislosti sme oslovili Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý je u nás najväčším dodávateľom elektriny a plynu. V závere roka 2021 sa v televíziách objavovala reklama na Čistú energiu, SPP v nej však neprezentoval plyn, ale elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). SPP ju vykupuje od malých výrobcov elektriny. Informácia, že čistá energia sa týka elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, však zaznieva až na konci reklamy. Podľa hovorcu SPP Ondreja Šebestu nemá SPP v súčasnosti aktívnu žiadnu kampaň na dodávku plynu.

(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/g505qrp/je-plyn-cista-energia-jeho-poziciu-voci-klime-vidia-odbornici-rozne/)


Spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vyzbierala v Bratislave za prvý týždeň 130 ton vianočných stromčekov z ohrádok. Magistrát o tom informuje na sociálnej sieti. „Minulý rok sme takéto množstvo zbierali celý mesiac“, uviedlo mesto s tým, že len za uplynulý víkend odviezli viac ako 50 ton stromčekov, čo je viac ako štvornásobok oproti prvému víkendu roka 2021. „Cez víkend sme do terénu vyslali až 34 posádok. V roku 2021 zabezpečovalo zber stromčekov päť posádok“, dodala samospráva.

(Zdroj: https://bratislava.sme.sk/c/22823771/olo-za-prvy-tyzden-vyzbieralo-z-ohradok-130-ton-vianocnych-stromcekov.html


Spoločnosť Europack plánuje terajšiu výrobu obalových materiálov pre potravinársky tovar v Dunajskej Strede rozšíriť o výrobu recyklovaného PET granulátu s projektovanou kapacitou 20-tisíc ton ročne. Až 12-tisíc ton ročne použije na svojich linkách na výrobu obalov na vajíčka, zvyšok bude určený na výrobu PET fliaš v externých prevádzkach. Odhadovaná výška investície bola podľa zámeru pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie vyčíslená na 10 miliónov eur. Europack vyrába obaly v Dunajskej Strede už takmer 30 rokov, v súčasnosti je jej nosným programom výroba plastových obalov na vajíčka z nakupovaných PET surovín. Tie momentálne dováža z Českej republiky, po novom by si spoločnosť potrebný materiál vyrábala z nakúpených PET vločiek sama.

(Zdroj: https://www.startitup.sk/do-dunajskej-stredy-mieri-tucna-investicia-podnik-na-vyrobu-plastov-preinvestuje-10-milionov-eur/)

Ilustračné foto: pexels.com