Monitoring médií 21. 10. 2021

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta stranícky rezortizmus, ktorý škodí pomoci ľuďom a firmám na Slovensku. Konkrétne sa to týka kompenzácií pre firmy z peňazí z Environmentálneho fondu, uviedla v stredu SaS. Ministerstvo hospodárstva viackrát verejne deklarovalo záujem zvýšenia kompenzácie pre firmy, ktoré pocítia zdražovanie cien energií, a to z Environmentálneho fondu. „S týmto riešením však nepočíta ministerstvo financií, keďže spomínaný fond spadá pod ministerstvo životného prostredia“, uviedla v stredu SaS. “Bez ohľadu na to, pod aký rezort spadá tá či tá oblasť, mali by sme konať spoločne, vláda ako celok riešiť situáciu s negatívnym dosahom zvyšujúcich sa cien elektriny a plynu. Stranícky rezortizmus, v ktorom sa poukazuje na zodpovednosť jednotlivej strany za danú oblasť, nikomu nepomôže,” zdôraznili liberáli. SaS pripomenula, že zvýšenie cien energií sa dotýka viacerých rezortov a len spoločné politické rozhodnutie pomôže riešiť danú situáciu efektívnejšie. Rezort financií reagoval, že je v poriadku, ak ministerstvo hospodárstva deklaruje verejný záujem riešiť tému zdražovania energií, pretože je v priamej kompetencii daného rezortu.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/ekonomika/sas-odmieta-stranicky-rezortizmus-pri-k/584910-clanok.html)


Skládka odpadov v okrese Nitra prijme viac odpadu. Počíta s tým zámer jej prevádzkovateľa, ktorý chce navýšiť kapacitu skládky o 72 580 m3, čo je ďalších 15%. Návrh už má na stole Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), ktorá je v tomto prípade povoľujúcim orgánom.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106360/skladka-odpadov-pri-nitre-ma-navysit-svoju-kapacitu-pozname-podrobnosti.aspx)


Popradčania majú ešte v triedení odpadu rezervy, vyplýva to z výsledkov analýzy zmesového komunálneho odpadu z bytových domov. Mesto Poprad zabezpečilo jej vypracovanie ešte v septembri. Realizovala sa počas dvoch dní na vzorke s objemom štyri percentá z celkového počtu nádob v meste. Spolu bolo vytriedeného takmer 2,5 tony zmesového komunálneho odpadu. Ako ďalej informovalo mesto na svojej internetovej stránke, nevytriedené zložky odpadu, ktoré sa nachádzali v sledovanej vzorke, predstavujú vo finančnom vyčíslení ročne sumu 752 281, 25 eura. „To znamená, že toľko finančných prostriedkov mesto Poprad „vyhodí“ na skládku odpadu pre nesprávne triedenie,“ zhodnotila samospráva.

(Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/22767281/pre-zle-separovanie-vyhodi-poprad-zbytocne-vyse-750-000-eur-obyvatelia-maju-rezervy.html)