Monitoring médií 21. 9. 2021

Ministerstvo životného prostredia sa rozhodlo nepostaviť umelý vtáčí ostrov na Oravskej priehrade za 2,8 milióna eur. Projekt vylúčilo aj z podpory štrukturálnych fondov. V spolupráci s občianskymi aktivistami, ochranármi a miestnymi samosprávami bude hľadať iné neinvazívne riešenia.

(Zdroj: https://regiony.zoznam.sk/vtaci-ostrov-za-takmer-tri-miliony-eur-napokon-nebude-peticiari-dosiahli-svoje/)


Plán obnovy počíta s polmiliardou na obnovu 30-tisíc rodinných domov a ďalšími stámiliónmi na rekonštrukciu verejných budov vrátane nemocníc. Projekty sa musia rozbehnúť už na budúci rok. Slovenská komora architektov varuje pred tým, aby sa štát do týchto projektov pustil „na divoko” a bez toho, že by prizval architektov – tí majú zabrániť predražovaniu a stavebným prieťahom. Ako ponaučenie poukazuje komora na výstavbu bratislavskej nemocnice Rázsochy, ktorú štát najskôr rozostaval a potom chátrajúci skelet zbúral. Naopak, pozitívnym príkladom je projekt výstavby Nemocnice budúcnosti v Martine – aj vďaka architektonickej súťaži je najbližšie k dokončeniu.

(Zdroj: https://e.dennikn.sk/2544133/aby-to-nedopadlo-ako-farebne-panelaky-architekti-chcu-pomoct-s-obnovou-rodinnych-domov-aj-nemocnic-z-planu-obnovy/)


Bratislava si od pondelka bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii. Hlavné mesto a spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) podpísali predčasné ukončenie zmluvy so spoločnosťou Bratislavská recyklačná (predtým Vassal EKO). Mesto za odkúpenie triediacej linky i ukončenie všetkých zmluvných vzťahov zaplatí 3,9 milióna eur bez DPH. Cieľom je dospieť do roku 2026 na 45 percent separácie, v súčasnosti je na úrovni približne 30 percent.

(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/rjr3gjq/hlavne-mesto-si-bude-triedit-odpad-samo/)


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pracuje na doplnení národného zoznamu chránených území Natura 2000. Na väčšine z nich by mal platiť druhý stupeň ochrany. Európska komisia (EK) nepovažovala slovenský národný zoznam území európskeho významu za dostatočný a v roku 2016 začala v tejto veci konanie. Slovensko preto v roku 2017 doplnilo zoznam o 169 nových území európskeho významu a odstránilo väčšinu vytýkaných nedostatkov. Ku koncu augusta sa k doplneniu zoznamu uskutočnilo 84 rokovaní, z toho sa dve rokovania zrušili. Ďalších 45 rokovaní je podľa ministerstva naplánovaných na september. MŽP zdôrazňuje, že v tomto prípade myslí na odškodnenie neštátnych vlastníkov pôdy. Ak dôjde k obmedzeniam a opatreniam, bude mať vlastník podľa zákona možnosť náhrady. Pôjde o zámenu pozemku za iný pozemok vo vlastníctve štátu, nájom pozemku, výkup pozemkov do vlastníctva štátu, zmluvnú starostlivosť či finančnú náhradu.

(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/qre7khh/envirorezort-pracuje-na-doplneni-zoznamu-chranenych-uzemi-natura-2000/)


Komplexný balík opatrení na ochranu klímy sa nezaobíde bez férovo nastavenej spolupráce so štátom. Tvrdí to trinásť environmentálnych organizácií, ktoré sa združili do Klimatickej koalície. Chcú podať Slovensku pomocnú ruku v plnení klimatických záväzkov. Informovala o tom koordinátorka Klimatickej koalície z organizácie Znepokojené matky Lucia Szabová. Hlavným cieľom Klimatickej koalície je koordinovane prispievať ku kvalitným klimatickým politikám a spravodlivému financovaniu klimatických opatrení. Súčasťou koalície je platforma Budovy pre budúcnosť, Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy, Cirkulárny Hub, Climate Communications Slovakia, Cyklokoalícia, Extinction Rebellion Slovensko, Klíma ťa potrebuje, Nestrácajme čas, Priatelia Zeme-CEPA, Slovenská klimatická iniciatíva, Spoločnosť ochrany spotrebiteľov, Znepokojené matky a Živica.

(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/enviro-opatrenia-na-ochranu-klimy-sa-nezaobidu-bez-ferovej-spoluprace-so-statom-247570)