Monitoring médií 22. 10. 2021

Dva týždne pred dôležitým svetovým samitom o klíme napísal klimatológ Jozef Pecho kritický príspevok, že ministerstvo životného prostredia ruší výskum zmeny klímy na SHMÚ. Jeho vedenie aj ministerstvo to popierajú a hovoria, že zatiaľ len diskutujú o úsporách. „Oddnes nerobím žiadnu osvetu a nič, čo sa týka zmeny klímy. MŽP sa rozhodlo, že nám zruší výskum /u2018zmeny klímy/u2019 na SHMÚ. Aspoň teraz konečne vidieť, čo je pre nich skutočná priorita. Som znechutený!!! Je načase zvážiť definitívny odchod zo SR!” napísal klimatológ Jozef Pecho v statuse na Facebooku, ktorý zverejnil v stredu.

(Zdroj: https://e.dennikn.sk/minuta/2583022)


Ani ministerstvo, ani SHMÚ zatiaľ nešpecifikovalo, o koľko sa pre SHMÚ zníži rozpočet na rok 2022. Isté však je, že nižší bude a financie mu chýbať budú. Z vyjadrenia ministerstva vyplýva, že klimatickú krízu považuje za fenomén 21. storočia a z tohto dôvodu výskum klímy nestoplo. Vedenie SHMÚ sa však má samé rozhodnúť, ako svoj budúcoročný rozpočet využije. Konečné rozhodnutie však podľa našich informácií ešte nepadlo. Ministerstvo nám poslalo vyjadrenie, v ktorom uvádza, že vyjadreniu zamestnanca SHMÚ nerozumie a považuje ho za nepravdivé. Dôvodí najmä tým, že vedenie SHMÚ samé rozhodne o tom, na čo budúcoročný rozpočet použije. O koľko sa rozpočet pre SHMÚ zníži, nešpecifikovalo.

(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/yd3s090/ministerstvo-priskrtilo-shmu-rozpocet-dostane-vyskum-klimy-stopku/)


Slovenská spoločnosť Sensoneo pomáha mestám a obciam po celom svete so smart manažmentom odpadu. Jej riešenia sa už uplatňujú v 60 krajinách sveta. Ide o senzory mapujúce naplnenosť jednotlivých smetných nádob, ale aj o smart riadenie nakladania s odpadom. Firma poskytuje mestám a subjektom, ktoré sa starajú o odpad, v reálnom čase a zároveň aj sofistikovaný softvér, ktorý dokáže na základe získaných dát navrhnúť efektívne trasovanie a zber odpadu. Výsledkom môže byť špeciálna navigácia pre šoférov smetiarskych vozidiel. Pri metropole, akou je Bratislava, to môže priniesť úsporu v nákladoch na zber odpadu vo výške 30 percent, čo je zhruba 3,8 milióna eur.

(Zdroj: https://www.forbes.sk/spolocnost-sensoneo-zaoberajuca-sa-smart-manazmentom-odpadov-ziskala-investiciu-v-hodnote-2-mil-eur/)


Vedci a odborníci upozorňujú na zaostalosť aktuálneho systému odpadového hospodárstva na Slovensku

Produkciu komunálneho odpadu nezastavila ani pandémia. V roku 2020 sme na Slovensku vyprodukovali

2,43 milióna ton komunálneho odpadu (KO). Priemerný Slovák alebo Slovenka tak minulý rok vyhodili do

odpadových nádob 446 kg smetí.

Vlani tak Slováci vytvorili o 2,71 percenta viac komunálneho odpadu ako v roku 2019, za uplynulé desaťročie bol dokonca zaznamenaný nárast o vyše tretinu. Vyplynulo to z najnovších údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR). Vyššia úroveň odpadového hospodárstva spočíva v kombinácii materiálového a energetického zhodnocovania odpadu. Za vyspelou Európou výrazne zaostávame Podľa ŠÚ SR sme v roku 2020 zrecyklovali 43,7 percenta komunálneho odpadu. Inými slovami, z odpadu, ktorý vytvorili slovenské domácnosti, skončilo 43,7 percenta vo farebných kontajneroch na triedený odpad či v komposte.

(Zdroj: https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/spracovani-nerecyklovatelneho-odpadu-zaostavame-europou-ako-nim-nalozit)


Parlament odmietol návrh opozičného Smeru-SD, aby sa zachovalo sídlo Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Banskej Štiavnici. Poslanci to navrhovali v novele tzv. vodného zákona. Smer-SD tým reagoval na zámer Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR presťahovať podnik do Bratislavy.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/plenum-odmietlo-navrh-smeru-sd-zachova/585207-clanok.html)

 

Ilustračné foto zdroj: pexels.com