Monitoring médií 22. 11. 2021

Kontrolóri z Najvyššieho kontrolného úradu sa pozreli na využívanie peňazí v Environmentálnom fonde, ktoré štát získava najmä z predaja emisných povoleniek. Za rok 2015 až 2020 mal fond príjmy vo výške 1,2 miliardy eur, za posledných 6 rokov však z neho na ekologické projekty odišlo len 380 miliónov eur. Obce pritom žiadali dotácie na projekty za vyše 2 miliardy eur. Pre takto nastavený systém Slovensko neplní ani európske ciele. Podľa EÚ by sme mali na zelené ciele investovať najmenej 50% ziskov z predaja emisií, my sme takto doposiaľ investovali iba okolo 14 %. Hrozí nám preto ďalší infringement zo strany EÚ, tentokrát za neplnenie európskej smernice o obchodovaní s emisnými kvótami. Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja takto Envirofond využíva dlhodobo hlavne vláda. Minister životného prostredia Ján Budaj na piatkovej tlačovej konferencii vysvetlil, že sedemdesiat percent peňazí z fondu je rezervou štátnej pokladnice a tie sa vôbec nepoužívajú. Vďaka nim má náš rozpočet lepšie parametre, nemá taký deficit a lepšie si tak požičiava na trhoch. Sám by si však vedel predstaviť ich lepšie využitie.

(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/pvl0d40/kontrolori-kritizuju-ze-envirofond-drzi-miliardu-eur-ktora-ma-ist-do-ochrany-prirody/)


Odbory starostlivosti o životné prostredie na okresných úradoch, patriace pod ministerstvo vnútra, nemajú dostatok financií, techniky ani zamestnancov. Envirorezort s nimi spolupracuje, chce im vytvoriť zázemie, aby mali potrebné informácie o zmenách zákonov súvisiacich so životným prostredím. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) počas piatkového stretnutia so zástupcami odborov v Bratislave. Budaj tvrdí, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR je pripravené na transformáciu, ktorou by sa zabezpečilo presunutie odborov starostlivosti o životné prostredie spod rezortu vnútra pod nich. Na takéto rozhodnutia však podľa Budaja treba dohodu na úrovni vlády a tá zatiaľ neexistuje.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/budaj-rezort-spolupracuje-s-okresnymi/591691-clanok.html)


Národnú prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla plánuje ministerstvo životného prostredia výrazne zväčšiť. Ak návrh ministra Jána Budaja prejde, rezervácia, ako ju obyvatelia hlavného mesta poznajú, zanikne, a vznikne nová s väčšou rozlohou. K súčasným sto hektárom pribudne ďalších 552 hektárov na území lesa pri mestskej časti Dúbravka. Prírodná rezervácia na Devínskej Kobyle na najjužnejšom výbežku Malých Karpát vznikla už v roku 1964. Spadá pod ňu aj turisticky obľúbený Sandberg. O 40 rokov neskôr bola oblasť aj s okolím pre výskyt dubových, dubovo-hrabových, lipovo-javorových, bukových a bukovo-jedľových lesov a viacerých druhov porastov ako poniklec veľkokvetý zaradená medzi Ministerstvo rozdelilo plánované územie novej rezervácie na dve zóny. Zóna A, teda časť lesa pri Dúbravke, z nej zaberá 76 percent. Momentálne spadá pod druhý stupeň ochrany prírody, po zriadení rezervácie má prejsť pod piaty stupeň. Zónu B by tvorila terajšia rezervácia Devínska Kobyla, územia okolo bývalej raketovej základne a prístupovej cesty k nej, rovnako aj vyhliadková veža a jej okolie. Tvorila by zvyšných 24 percent novej rezervácie, kde bude platiť štvrtý stupeň ochrany. V celej rezervácii by bola zakázaná ťažba dreva.

(Zdroj: https://domov.sme.sk/c/22786094/rezervacie-pri-devinskej-kobyle-sa-rozrastie-co-sa-zmeni.html)


Európska komisia každoročne udeľuje Európsku cenu za podporu podnikania najlepším projektom malých a stredných firiem. V tomto roku dosiahla skvelý úspech aj slovenská firma JRK Slovensko. So svojím technologickým riešením pre zvyšovanie miery triedenia odpadov v samosprávach pod názvom ELWIS sa dostala medzi tri najlepšie v kategórii Podpora udržateľnej transformácie.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106417/slovensky-projekt-uspel-v-europskej-podnikatelskej-sutazi.aspx)

Ilustračné foto: pexels.com