Monitoring médií 23. 6. 2021

Poslanci Národnej rady SR Ján Szöllös a Radovan Marcinčin (OĽaNO) chcú zabrániť vybudovaniu spaľovne odpadov v obci Janík (okres Košice-okolie). Uviedli to na utorkovej tlačovej konferencii. Podľa poslancov postačujú na spaľovanie odpadu na Slovensku kapacity súčasných spaľovní odpadu a nie je potrebné budovanie ďalších. Poslanci zároveň avizujú, že zmena by mala nastať aj v oblasti legislatívy. V súčasnosti totiž budovanie spaľovní odpadu spadá pod rezort Ministerstva dopravy a výstavby SR. Podobné stavebné projekty by však podľa nich mali patriť pod gesciu Ministerstva životného prostredia.
(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/poslanci-olano-chcu-zabranit-vybudovaniu-spalovne-odpadu-v-obci-janik-na-slovensku-ich-je-dostatok)


Priemerný zamestnanec v kancelárii vytvorí ročne 58 kíl odpadu. Nejde len o kancelársky odpad, ale aj o smeti súvisiace s osobnými potrebami, ako sú zvyšky jedla či obaly. Vyplýva to z údajov spoločnosti WOOD & Company Real Estate, ktorá uskutočnila prieskum v štyroch administratívnych budovách v Bratislave na vzorke zhruba 8000 ľudí ešte v roku 2019, čiže pred pandémiou.
(Zdroj: https://www.teraz.sk/ekonomika/kapital-mnozstvo-odpadu-v-kancelari/557890-clanok.html)


Ministerstvo životného prostredia v súčasnosti rozhoduje o posilnení Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Okrem toho chce zriadiť medvedie centrum podľa vzoru podobných centier v zahraničí. Tie fungujú ako záchranná stanica, napríklad pre osirelé medvieďatá, aj ako návštevnícke centrum zamerané na vzdelávanie.
(Zdroj: ŠARM)