Monitoring médií 23. 9. 2021

Balík legislatívnych návrhov Európskej komisie „Fit for 55“ má za cieľ znížiť emisie oxidu uhličitého do roku 2030 aspoň o 55 percent. So zástupcami Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) o nich diskutoval šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO). Zamestnávatelia Budajovi zdôraznili, že plánovaná zelená zmena nesmie ísť na úkor domáceho priemyslu, objemu investícií, či počtu pracovných miest v krajine. Podniky sú podľa RÚZ pripravené splniť svoje záväzky, žiadajú však nastavenie podmienok na opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre modernizáciu energetiky a dekarbonizáciu priemyslu.

(Zdroj: https://www.trend.sk/spravy/naklady-vzrastu-enormne-prijatie-balika-fit-55-vzbudzuje-obavy-zamestnavatelov)


Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko je sklamaná z rozhodnutia envirorezortu, ktorý nepostaví umelý vtáčí ostrov na Oravskej priehrade za 2,8 milióna eur. Organizácia to uviedla na sociálnej sieti. Rozhodnutie je podľa nej dôsledkom petície, ktorá šírila zavádzajúce informácie o vplyvoch stavby.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/sosbirdlife-je-sklamana-ze-mzp-nepo/578476-clanok.html)


Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK získala za projekt YouTube kanála NATUR-PACK verejnosti prestížne ocenenie VIA BONA SLOVAKIA v kategórii Spoločensky inovatívna firma, ktoré každoročne udeľuje zodpovedným firmám Nadácia Pontis.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106302/natur-pack-ziskal-prestizne-ocenenie-nadacie-pontis-via-bona.aspx)