Monitoring médií 24. 11. 2021

Krajské mestá každoročne vyprodukujú približne štvrtinu z celoslovenského komunálneho odpadu. Priemerná hodnota výdavkov na odpadové hospodárstvo v krajských mestách bola v roku 2020 na úrovni 53,2 eura v prepočte na obyvateľa. Spomedzi krajských miest mala najvyššie výdavky na odpadové hospodárstvo Trnava, a to 63,6 eura na osobu. Najnižšie náklady evidovali v Trenčíne a Žiline, kde výdavky dosiahli 43,4 a 44,2 eura v prepočte na obyvateľa. V najnovšej analýze to uviedla analytička Wood & Company Eva Sadovská. Druhé najväčšie výdavky na odpadové hospodárstvo mala Nitra. Išlo o 59,4 eura na osobu. Hlavné mesto Bratislava evidovalo vlani výdavky na odpad na úrovni 56,8 eura na osobu. Košice a Prešov mali 54 eur a 52,4 eura na hlavu a najviac sa tak podľa Sadovskej priblížili k priemeru za krajské mestá SR. Ako uviedla, Banská Bystrica vykázala 51,5 eura na obyvateľa. “Poradie krajských miest sa v najbližších dvoch rokoch však výrazne zmení. A to v súvislosti s ukladaním komunálneho odpadu na skládky, ktoré opäť zdražie.
(Zdroj: https://www.teraz.sk/ekonomika/najvyssie-vydavky-na-odpadove-hospod/592417-clanok.html)


Približne štyritisíc ton kontaminovanej zeminy sa už podarilo vyťažiť v areáli bývalých kasární v Kežmarku v rámci likvidácie envirozáťaže. Ide o súčasť príprav zmeny lokality na obytnú a rekreačno-oddychovú zónu s promenádou pri rieke Poprad, ktorú chce realizovať mesto. Primátor Ján Ferenčák (Hlas-SD) uviedol, že samospráva by bola rada, ak by sa na ploche pozemku podarilo do piatich rokov vybudovať komplex nízkopodlažných bytových domov obklopených priestorom vyčleneným pre zeleň a komunitné aktivity.
(Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/22789141/v-areali-byvalych-kezmarskych-kasarni-vytazili-uz-tisice-ton-kontaminovanej-zeminy.html)


Investor lyžiarskej haly na Donovaloch chce, aby sa v prípade jeho projektu pokračovalo v posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA). Okresnému úradu v Banskej Bystrici preto predložil doplnenú správu o hodnotení. Pre TASR to uviedol advokát Marián Bošanský, zastupujúci spoločnosť Donovalley, ktorá plánuje halu postaviť. Rozkladová komisia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR zatiaľ nerozhodla o rozklade investora voči rozhodnutiu o zastavení konania posudzovania vplyvov na životné prostredie.
(Zdroj: https://www.teraz.sk/regiony/investor-lyziarskej-haly-na-donovaloch/592517-clanok.html)

Ilustračné foto: pexels.com