Monitoring médií 24. 8. 2021

Situáciu s termálnym kúpaliskom v Podhájskej (okres Nové Zámky) nemožno vyriešiť bez rozhodnutí orgánov zaoberajúcich sa kúpeľnou starostlivosťou. Envirorezort totiž v dôsledku využívania vody z geotermálneho vrtu kúpalisko v Podhájskej nepovažuje za kúpalisko, ale kúpele. Prevádzka kúpaliska sa v takom prípade musí riadiť podľa iných pravidiel a noriem. „Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) na to upozornil ministra zdravotníctva a očakáva, že sa vyriešia problémy, pre ktoré ministerstvo zdravotníctva odmieta zaradiť Podhájsku medzi liečebné kúpele,“ uviedlo MŽP SR. Budaj rovnako ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) požiadal o vyhodnotenie situácie s rádioaktivitou vody v kúpeľoch. Tá totiž desaťnásobne prekračuje limity stanovené pre povrchové vody. Podľa šéfa envirorezortu preto ostáva nevyriešenou otázkou, či sa má kúpalisko v Podhájskej riadiť normami pre povrchové vody, alebo budú pre povrchové vody z geotermálnych vrtov stanovené špeciálne normy prihliadajúce na vyššiu mieru rádioaktivity, ktorú vody z geotermálnych vrtov prirodzene majú.
(Zdroj: https://www.cas.sk/cl/1002901/2579249/situacia-na-kupalisku-v-podhajskej-sa-opat- zamotava-objavil-sa-dalsi-problem)


V Bratislave sa opäť protestovalo, ale nie proti vládnym pandemickým opatreniam a pokojne. Na Námestí slobody boli 23. augusta dve skupiny ľudí, ktorým ide o osud národných parkov. Prvý protest bol tichý. Nikto sa nepostavil na tribúnu ani nerečnil do mikrofónu. Zopár desiatok odporcov reformy národných parkov, väčšinou v odtieňoch kaki či zelenej, sa zhromaždilo na chodníku pred Úradom vlády SR. Nepáčilo sa im, že sa chystá zmena zákona, v ktorej sa vyjmú štátne lesy v národných parkoch spod gescie Ministerstva pôdohospodárstva a preberie ich Ministerstvo životného prostredia SR. Transparenty, ktorých bolo na tak malý dav pomerne veľa, vyjadrovali podporu lesníkom a neštátnym majiteľom lesov: „Vlastníci lesov ochránia prírodu aj sami” alebo „Chceme odbornú diskusiu, nie ochranársku diktatúru”. Niektorí neštátni vlastníci lesov sa boja, že prídu o obživu kvôli chystanému prevodu lesov, hoci plánovaná legislatívna úprava sa ich netýka. Slovenská lesnícka komora (SLsK) žiadala stiahnutie novely zákona, ku ktorej patrí reforma národných parkov. Podľa lesníkov príprave zmeny zákona neprebiehala štandardná odborná diskusia.
(Zdroj: https://www.tyzden.sk/politika/76122/bratislava-zazila-dalsie-protesty-tentoraz-bez- provokacii-a-nasilia/)


Bratislava plánuje rozhodnúť o výstavbe tretieho kotla v bratislavskej spaľovni odpadov vo Vlčom hrdle do niekoľkých týždňov. Avizuje to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že on je za tretí kotol, otázna je ešte jeho kapacita. Aktuálne posudzovaným investičným zámerom bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidáciu odpadu (OLO) je modernizácia a ekologizácia zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov (ZEVO), takzvanej spaľovne. Zámer počíta s vybudovaním nového kotla K3 a rekonštrukcie existujúceho kotla K2. "Modernizácia má zabezpečiť zvýšenie spoľahlivosti a životnosti zariadenia pri jeho modernizácii a ekologizácii. Priniesť má udržateľnosť prevádzky na čo najdlhšiu dobu s optimálnymi investičnými a prevádzkovými nákladmi a minimalizáciu potrebných odstávok,“ priblížila pre TASR Linda Golejová z OLO. Ambíciou je taktiež napojenie ZEVO na dodávky tepla do systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) mesta Bratislava, pričom sa uvažuje o zabezpečení zhruba 30-percentnej celkovej potreby tepla CZT.

Inštitút environmentálnej politiky pri Ministerstve životného prostredia SR minulý rok zverejnil analýzu, v ktorej skonštatoval, že výstavba tretieho kotla v bratislavskej spaľovni je finančne aj spoločensky návratný projekt, avšak nie je potrebný na splnenie cieľov skládkovania a recyklácie. OLO na analýzu reagovalo, že prioritou je modernizácia a ekologizácia spaľovne. Chce, aby Bratislava mala pre obdobie minimálne ďalších 20 rokov k dispozícii spaľovňu, ktorá bude spĺňať a dodržiavať najprísnejšie environmentálne štandardy.
(Zdroj: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/215167/Debatu-o-kotle-spalovne-OLO-chceme-uzavriet-do- niekolkych-tyzdnov)