Monitoring médií 25. 8. 2021

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR neuvažuje o stiahnutí návrhu reformy národných parkov z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyzvalo k tomu Združenie miest a obcí (ZMOS), MŽP však predpokladá, že jeho stanovisko je nedorozumením. Stanovisko ZMOS podľa envirorezortu vychádza z mylných predpokladov. Združenie v ňom napríklad tvrdí, že zákonom sa prevedú pozemky vo všetkých chránených oblastiach a ich ochranných pásmach pod štátnu ochranu prírody. MŽP oponuje, že takýto prevod nenavrhuje a neobsahuje ho ani návrh koaličných poslancov, o ktorom má rokovať v druhom čítaní parlament.
(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/nspv3w7/envirorezort-neuvazuje-o-stiahnuti-reformy- narodnych-parkov-z-nrsr/)


Skládka komunálneho odpadu v Námestove môže prijať ešte 50-tisíc ton odpadu z mesta a okolitých dedín. Keby ju využíval celý región, tak to je na sedem až desať rokov, keby len Námestovo, tak 15 až 17 rokov. Napriek tomu sa úradníci na ministerstve rozhodli predčasne ju uzatvoriť. Jedným z dôvodov nariadeného zatvorenia je zmena legislatívy. Námestovská skládka nemá trojmilimetrovú fóliu, ale dve 1,5 milimetrové. Keď ju stavali, tak štát vyžadoval milimetrovú. Dnes už nestačí ani to, čo bolo kedysi nadštandard.
(Zdroj: https://myorava.sme.sk/c/22719829/uradnici-chcu-zatvorit-skladku-odpadu-v-namestove- hoci-plna-nie-je.html)


Zálohovať PET fľaše? Podľa expertky na odpadové hospodárstvo Aleny Myslivcovej Fučíkovej z Univerzity Hradec Králové to nie je až tak skvelé riešenie, ako sa na prvý pohľad javí. Rovnako ako bezobalové obchody, bioplasty, drevené kefky na zuby alebo snaha o zero waste život. Obaly a plasty by nezatracovala, len je potrebné, aby sme sa s nimi naučili zaobchádzať úplne inak. Viac na…
(Zdroj: https://www.plasticportal.sk/sk/odpady-su-v-prvom-rade-biznis-az-potom-si-mozeme- rozpravat-o-ekologii/c/7296/)