Monitoring médií 26. 7. 2021

Ministerstvo životného prostredia garantuje lesníkom ich prevzatie do pracovného pomeru v Národných parkoch aj súčasné platové pomery v prípade, že správa pozemkov pod Národný park prejde do rúk Ministerstva životného prostredia tak, ako to navrhuje plánovaná reforma. V Brzotíne v okrese Rožňava to pri príležitosti stretnutia ochranárov s lesníkmi, samosprávami a neštátnymi vlastníkmi lesov povedal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča.
(Zdroj: https://regiony.zoznam.sk/sluby-alebo-realita-ministerstvo-garantuje-lesnikom-po- planovanej-reforme-zamestnanie-aj-platy/)


Rast produkcie odpadu nezastavila ani pandémia. Upozornila na to analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Predpokladá, že tento trend bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Podľa odhadov by mohol v roku 2035 každý Slovák vyprodukovať o 30 percent viac odpadu ako v roku 2020. Produkcii odpadu sa Slováci nevyhli ani v čase pandémie, keď trávili viac času doma. “Jedným z príkladov na vysvetlenie situácie je donáška tovarov a jedál k dverám našich príbytkov zabalených v niekoľkovrstvových a jednorazových obaloch,” načrtla analytička. Poukázala tiež na množstvo rekonštrukcií, pri ktorých vzniklo viac drobného stavebného odpadu. V súvislosti so šírením vírusu pribudli do odpadkov aj rúška, respirátory, rukavice či nádoby od dezinfekcie. Analytička očakáva, že produkcia smetí bude na Slovensku rásť aj v nasledujúcich rokoch. “Medziročné tempo rastu odhadujeme na úrovni 1,5 percenta. Podľa našich prepočtov tak bude napríklad o 15 rokov, teda v roku 2035 pripadať na jedného obyvateľa Slovenska 580 kilogramov komunálneho odpadu. Celkovo by tak malo ísť o 3,123 milióna ton odpadu,” naznačila. Produkcia odpadu úzko súvisí so spotrebou obyvateľstva v krajine. Každý zakúpený tovar a často aj služba sú skôr či neskôr zdrojom odpadu.
(Zdroj: https://www.trend.sk/spravy/mnozstvo-odpadu-pandemia-neznizila-slovaci-ho-vlani- vyprodukovali-viac)