Monitoring médií 26. 8. 2021

V trvalých prevádzkach verejného a rýchleho stravovania by mali byť zakázané jednorazové plastové výrobky. Zakázané by mali byť aj na verejných podujatiach. Nápoje v jednorazových obaloch by nemali používať ani orgány štátnej správy. Vyplýva to z noviel zákonov o odpadoch a zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktoré schválila vláda. Zákaz používania jednorazových plastov na verejných podujatiach envirorezort odôvodňuje tým, že v súčasnosti v 90 percentách prípadov neprichádza k správnemu triedeniu. Organizátor verejného podujatia, ktorý poskytne biologicky rozložiteľné výrobky, by mal následne zabezpečiť aj ich triedený zber. Výrobca jednorazového plastového výrobku by podľa materiálu mal byť povinný ponúknuť spotrebiteľovi opakovane použiteľnú alebo biologicky rozložiteľnú alternatívu, poprípade poskytnúť výrobok za úhradu. “Ide o výrobky, ktorých spotreba sa má znížiť za použitia hospodárskych nástrojov. Ide o zabezpečenie toho, aby sa plastové výrobky nahradili alternatívami, ktoré sú opätovne použiteľné, ale neobsahujú plasty,” vysvetľuje ministerstvo životného prostredia. Znížiť by sa mala spotreba pohárov na nápoje vrátane ich uzáverov a viečok. Taktiež by malo ísť o nádoby na potraviny určené na priamu
konzumáciu alebo na jedenie priamo z nádoby, alebo ktoré sú hotové na konzumáciu bez ďalšej prípravy. Výrobcovia tabakových výrobkov by sa mali podieľať na nákladoch spojených s vyčistením prostredia od filtrov, ktoré neskončili v smetnej nádobe, vyplýva z novely.
(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/vlada-v-stravovacich-prevadzkach-by-mali-byt- zakazane-jednorazove-plasty-239655)


Obce pred povodňami zachráni len prevencia. Na túto úlohu však Slovenský vodohospodársky podnik ako správca slovenských vodných tokov nemá dostatočné materiálne ani personálne vybavenie, samosprávy zas brzdí neodbornosť a tiež byrokracia, zhodli sa v stredu zástupcovia piatich samospráv, ktoré vlani alebo tento rok zasiahli povodne. SVP s pripomienkami na svoju prácu súhlasí, argumentuje však nedostatkom finančných prostriedkov.
(Zdroj: https://www.ta3.com/clanok/210141/pred-povodnami-nas-ochrani-len-prevencia-zhodli-sa- starostovia-chyba-vsak-material-i-personal)


Slovensko aktuálne patrí medzi krajiny, v ktorých prekvitá obchod s mačkovitými šelmami či inými exotickými druhmi živočíchov. Envirorezort preto pripravil novelu zákona, ktorá má nelegálnemu obchodovaniu so zvieratami zabrániť.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/na-slovensku-prekvita-obchod-so-selmami-a- exotickymi-zvieratami-budaj-chce-sprisnit-kontrolu/)


Počas prvého roka zálohovania nápojových obalov by návratnosť plastových fliaš a plechoviek mala dosiahnuť úroveň 60 percent obalov všetkých nápojov uvedených na trh. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje. Ministerstvo chce až 90-percentnú návratnosť. Už v druhom roku by návratnosť nápojových obalov mala dosiahnuť úroveň 80 percent pri PET fľašiach i plechovkách. Do roku 2025 chce envirorezort dosiahnuť, aby bolo do systému zálohovania vrátených aspoň 90 percent všetkých nápojových obalov, ktoré boli uvedené na trh.
(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/v-prvom-roku-zalohovania-pet-flias-a-plechoviek-by- mala-navratnost-dosiahnut-az-60-percent-obalov/)


Spevákovi a spisovateľovi Branislavovi Jobusovi vyšla v poradí druhá kniha zameraná na problematiku odpadov. Ide o voľné pokračovanie titulu Zberný dvor, ktorý vyšiel v lete 2019 vo vydavateľstve Slovart. Dej novej knižky pre deti vo veku od deviatich rokov nesie názov po hlavnom hrdinovi Odpadkový fantóm a odohráva sa na skládke odpadov. Malá Etelka pri hľadaní Odpadkového fantóma, ktorý skončil na skládke odpadov, zažije mnoho dobrodružstiev a detský čitatelia zas zistia, čo všetko sa na skládkach deje. Aj pri zrode tejto knižky stál tím organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK, ktorý je odborným garantom publikácie.
(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106263/brano-jobus-ma-novu-ekoknizku- odpadkovy-fantom-odohrava-sa-na-skladke-odpadov.aspx)