Monitoring médií 27. 10. 2021

Polícia sa zaoberá prípadom nálezu rozliatej striebornej tekutiny, pravdepodobne ortuti, za Domom služieb v Novákoch. Prievidzský policajný vyšetrovateľ začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci prečinu neoprávneného nakladania s odpadmi.

(Zdroj: https://trencin.zoznam.sk/policajti-vysetruju-pripad-vyliatia-ortute-za-domom-sluzieb-v-novakoch/)


Riadenie odpadového hospodárstva na základe faktov sa stáva nevyhnutnosťou a vďaka dátam o skutočnej produkcii odpadov môžu samosprávy plánovať, rozhodovať, nastaviť spravodlivé poplatky, či adresne vzdelávať a motivovať občanov. Už viac ako 50-tim slovenským samosprávam s tým pomáha systém elektronickej evidencie odpadov ELWIS, ktorý postúpil do európskeho finále súťaže Európska cena za podporu podnikania. Slovenský projekt sa tak dostal medzi 14 najlepších na starom kontinente.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106370/slovensky-system-elektronickej-evidencie-odpadov-zabojuje-o-prestizny-titul.aspx)


Produkcia komunálneho odpadu na Slovensku z roka na rok rastie. V roku 2020 sa medziročne zvýšila o 2,5 % a dosiahla nový rekord. Vlani pritom takmer polovica skončila na skládkach, 44 % sa podarilo recyklovať alebo kompostovať a 8 % odpadu bolo premenených na elektrinu alebo teplo. V nakladaní s odpadom Slovensko za vyspelou Európou výrazne zaostáva. Čo by mala krajina urobiť na ceste k cirkulárnej ekonomike a ako by sa v budúcnosti mohlo vyhnúť skládkovaniu nerecyklovateľných smetí? Tejto problematike sa vo svojej najnovšej analýze venovala analytička WOOD &Company Eva Sadovská.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106368/v-spracovani-nerecyklovatelneho-odpadu-slovensko-zaostava-analyticka-nacrtla-riesenia.aspx)