Monitoring médií 27. 12. 2021

Udržateľné riešenia a ekoinovácie pomôžu Slovensku pri prechode na obehové hospodárstvo. Udržateľné produkty a služby boli hlavnou témou online konferencie s názvom Ekoinovačné Slovensko 2021. Informuje o tom Slovenská agentúra životného prostredia v tlačovej správe. Online podujatie otvoril príhovorom štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Michal Kiča. „Vyzdvihol túto tému ako prierezovú naprieč viacerými rezortmi, najmä s Ministerstvom hospodárstva. A to obzvlášť v čase, keď naša ekonomika prechádza transformáciou z lineárneho na obehový model, nadväzujeme nielen na vnútroštátnu politiku, ale najmä na medzinárodnú politiku Európskej únie,“ píše sa v tlačovej správe. Dôležitosť medzirezortnej spolupráce zdôraznil aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec. Cieľom konferencie bolo vytvoriť priestor na diskusiu medzi verejným, súkromným a tretím sektorom. Konferencia ponúkla prehľad o udržateľnej produktovej politike v kontexte Nového akčného plánu Európskej únie pre obehové hospodárstvo a iniciatívy pre produktovú politiku ako aj aktivít na dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja v rámci Agendy 2030.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/udrzatelne-riesenia-a-ekoinovacie-pomozu-slovensku-pri-prechode-na-obehove-hospodarstvo/)


Mobilné aplikácie dokážu radikálne uľahčiť aj udržateľnejšie zmeny v našom životnom štýle. Pomáhajú nám žiť uvedomelejšie a ekologickejšie na každodennej báze. Či už sa to týka nakupovania, triedenia odpadu alebo ekologickejšieho cestovania.Aké základné aplikácie vám každý deň pomôžu začať žiť vedome a udržateľne?

Nákupné zoznamy

Nákup potravín tvorí približne 20 % výdavkov z celkovej mesačnej mzdy priemerného Slováka či Slovenky. Myslíte si, že všetko to jedlo skončí na našich tanieroch? Ani omylom. Prieskum OZ Free Food dokazuje, že „na Slovensku sa ročne vyprodukuje odhadom 0,86 mil. ton potravinového odpadu, čo predstavuje asi 163 kg na obyvateľa. Niektoré štatistiky uvádzajú 112 kg vyhodeného jedla na obyvateľa,“ uvádza stránka občianskeho združenia. Pri nákupe potravín však väčšina z nás robí jednu zásadnú chybu – nakupuje bez nákupného zoznamu. V prípade smartfónu nám pre tieto účely vynikajúco poslúži jednoduchá aplikácia Notes alebo Evernote. Tieto appky sú mimoriadne jednoduché, no maximálne efektívne.

Mapa bezobalových obchodov

Pre tento účel síce nemáme appku, ale máme adekvátnu náhradu. Vynikajúci prehľad aj s mapou obchodov po celom Slovensku vytvorila stránka Eco Hero. V Moje mapy od Google vytvorila zoznam vyše 50-tich zero waste obchodov s potravinami a kozmetikou, ktoré pravidelne aktualizuje.

Triedenie odpadu

Mobilná aplikácia Green Daily informuje užívateľa, ako sa triedi odpad v jeho meste. Okrem toho ponúka aj informácie o tom, kam odovzdať špecifický odpad. Ukáže vám, kde sa nachádza najbližší zberný dvor či predajňa na odovzdanie starej elektroniky, liekov po dátume spotreby, či použitý kuchynský olej. Green Daily podporuje zodpovednejšiu osobnú spotrebu a myšlienku radšej veci opravovať, ako vyhadzovať. Naviguje Vás do najbližšej opravovne bicyklov, odevov, obuvi, elektroniky. Ponúkne vám zoznam secondhandov a zero-waste obchodov, kde je možné sortiment nakupovať bez obalov do znovu použiteľných vreciek, či nádob. Pre podobné účely viete využiť aj aplikáciu Green Bin. Ponúka rady na triedenie odpadu. Ukáže, kde sa nachádza najbližší zberný dvor. Ponúkne možnosť, kde zaniesť starú elektroniku alebo lieky po dátume spotreby.

Zelené cestovanie

Namiesto každodenného cestovania sa v jednej ceste snažte spojiť čo najviac povinností. Pokiaľ je to možné, nedeľte ich na viacero jázd. Ak sa chystáte vydať na dlhšiu trasu, vyskúšajte zdieľanie jázd pomocou BlaBlaCar alebo ShareCar. Najekologickejšie je, logicky, chodiť peši. Naše povinnosti a situácia nám to však nie vždy umožňujú. Čo však v prípade, že využívate MHD alebo shareovacie bicykle a kolobežky? V porovnaní s cestovaním autom sú to výhodné, rýchle a tiež ekologickejšie spôsoby dopravy. Samozrejme, pokiaľ MHD nemešká. V opačnom prípade je to už o inom. Cestovanie s využitím MHD vám v každom meste uľahčí mobilná aplikácia. V prípade nášho hlavného mesta je to IDS BK. Integruje všetky druhy dopravy, ktoré Bratislava ponúka. A nielen to. Nájdete v nej mapy, cestovné poriadky, ale aj aktuálne zmeny v doprave, ako výluky spojov a dopravné obmedzenia. Kúpite v nej lístky, mesačníky a zaplatíte všetky poplatky, pričom dohľadáte históriu platieb a pokút. Podobne funguje aj aplikácia zdieľaných bicyklov BAJK či kolobežiek, napríklad od Boltu. Je len na vás, ktorú spoločnosť a aplikáciu využijete.

(Zdroj: https://www.interez.sk/ako-zacat-s-udrzatelnostou/)

Ilustračné foto: pexels.com