Monitoring médií 27. 8. 2021

Prípravy na nový systém zálohovania obalov sú v plnom prúde. Uviedla to pre TASR prezidentka Zväzu obchodu (ZO) SR Nadežda Machútová. „Analýza predajní, ktoré spĺňajú kritériá zálohového systému, je ukončená a podklady boli poskytnuté správcovi zálohového systému k problematike logistiky. Takisto bol ukončený výber dodávateľov zariadení RVM (Reverse Vending Machines) a ich inštalácia je plánovaná pravdepodobne od októbra 2021. Spolupráca s dodávateľmi je zatiaľ bezproblémová,“ spresnila. ZO SR podľa nej eviduje aj niekoľko pilotných projektov svojich členov. Postupne, od júna až do dnešného dňa spustili svoje automaty na zber jednorazových obalov napríklad COOP Jednota Krupina, COOP Jednota Nové Zámky, COOP Jednota Čadca, prevádzka siete domácich potravín FRESH plus v Košiciach, spoločnosť SINTRA a aliancia CBA SK.
(Zdroj: https://www.trend.sk/spravy/pripravy-novy-system-zalohovania-obalov-su-plnom-prude)


V rámci plánu obnovy získa Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) 70 miliónov eur na renaturáciu vodných tokov. Uviedlo to Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v reakcii na kritiku podfinancovania štátneho podniku zo strany samospráv postihnutých povodňami. Nedostatok finančných zdrojov na riadnu prevádzku potvrdili aj vodohospodári. Envirorezort sa s kritikou stotožňuje, zabrániť záplavám sa však dá aj väčšou angažovanosťou všetkých zainteresovaných, tvrdí.
(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/cqkke7n/v-ramci-planu-obnovy-pojde-70-milionov-eur-na- obnovu-vodnych-tokov/)


Zelená linka Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) sa spája s linkou iniciatívy Zvierací ombudsman. Oznámili to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. Obe telefonické linky tak budú fungovať pod jedným telefónnym číslom. Spolupráca medzi linkami sa začala na jeseň minulého roka, oficiálne zlúčenie sa uskutoční v najbližších dňoch. Podnety týkajúce sa životného prostredia či ochrany zvierat ľudia môžu naďalej nahlasovať na
telefónnom čísle 0800 144 440 alebo prostredníctvom mailu na adrese zelena.linka@enviro.gov.sk. Zelená linka funguje počas pracovných dní od 8:00 do 18:00.
(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/zelena-linka-sa-spoji-s-linkou-zvieracieho- ombudsmana-spolocne-budu-mat-aj-telefonne-cislo/)


Chránená rastlina zeler plazivý, ktorá rastie na území, kadiaľ má v budúcnosti viesť predĺženie električkovej trate v bratislavskej Petržalke, našla nový “domov” pri Chorvátskom ramene. Je v blízkosti Bosákovej ulice, desať metrov nad plávajúcou pontónovou lávkou, kde boli špeciálne upravené podmienky i terén. Presun rastliny bol nevyhnutný vo vegetačnom období, aby sa do zimy
stihla udomácniť.
(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/bratislava-chraneny-zeler-plazivy-nasiel-novy-domov- pri-chorvatskom-ramene-240090)


Systém nakladania s odpadom na Slovensku je zaostalý a prechod krajiny na obehové hospodárstvo si bude vyžadovať množstvo zmien. Tvorba odpadu bude v najbližších dekádach ďalej rásť a v roku 2035 môže Slovensko mať potenciál pre energetické zhodnocovanie 700 tisíc ton až jedného milióna ton odpadu. Vyplýva to z Analýzy stavu odpadového hospodárstva na Slovensku, ktorú vypracoval tím odborníkov a vedcov z Fakulty baníctva, ekológie a riadenia geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach (FBERG TUKE). Tím výskumníkov zameraných na nerastné suroviny, obnoviteľné zdroje energie (OZE) a cirkulárnu ekonomiku pod vedením dekana fakulty profesora Michala Cehlára pritom v materiáli analyzoval viac ako 21 000 dát z európskych a neeurópskych zdrojov.
(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106265/odpad-moze-na-slovensku-nahradzat- fosilne-paliva-v-energetike-ukazala-analyza-slovenskych-vedcov.aspx)


V obci Moravské Lieskové na západnom Slovensku majú svojský prístup k ochrane prírody. V chránenej oblasti Biele Karpaty nelegálne ťažil štrk miestny podnikateľ a obecný poslanec Milan Zámečník. Na svojom pozemku, ktorý tiež leží v chránenej oblasti, si načierno postavil dve haly a vybudoval parkovisko pre nákladné autá. Obec potom s firmou Milana Zámečníka uzatvorila zmluvu na spracovanie kuchynského odpadu, i keď jeho spoločnosť nemala povolenia na narábanie s chemikáliami. Navyše aj sídlo firmy je v chránenej oblasti. Podnikateľ a obecný zastupiteľ v jednej osobe sa už vlani v októbri k nelegálnej ťažbe priznal a potvrdil aj to, že má čierne stavby. Napriek tomu jeho prípad úrady dodnes nevedia vyšetriť: zatiaľ nedostal pokutu ani sa nezačalo trestné konanie. Zámečník však žiada o dodatočnú legalizáciu stavieb a starosta sa vyhýba odpovedi na priamu otázku, či so stavbami v chránenom území súhlasí.
(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/mxsjg7w/poslanec-sa-priznal-ze-nacierno-tazil-strk-a-staval- v-chranenom-uzemi-urady-nevedia-pripad-takmer-rok-vyriesit/ )