Monitoring médií 28. 10. 2021

Štátne pozemky nachádzajúce sa v národných parkoch by mali prejsť pod správu Štátnej ochrany prírody SR. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane prírody, ktorého predkladateľom je skupina koaličných poslancov. Návrh na stredajšom rokovaní odobrila vláda. Novela počíta s prechodom pozemkov z právnických osôb v zriaďovateľskej a zakladateľskej pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MRPV SR) na ŠOP SR k 1. júlu 2022.
Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/vlada-odobrila-prechod-statnych-pozemkov-v-narodnych- parkoch-pod-statnu-ochranu-prirody-zmena-sa-zamestnanci)


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pripravilo vlastný návrh novely stavebného zákona. Má ísť o alternatívu k návrhu novej stavebnej legislatívy z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina), ktorý ZMOS považuje za problémový s množstvom chýb. Združenie vo svojom návrhu deklaruje, že sa skráti stavebné konanie o najmenej polovicu, v niektorých prípadoch aj o 80 percent. Zlúčiť napríklad chce územné a stavebné konanie vo všetkých konaniach okrem tých, kde je potrebné posudzovanie vplyvov na životné prostredie.
(Zdroj: https://www.teraz.sk/ekonomika/zmos-pripravilo-vlastny-navrh-novely-s/586419-clanok.html)

Ilustračné foto: pexels.com