Monitoring médií 29. 11. 2021

Okrem toho, že nová elektráreň teda využije prúd Dunaja, pribudne vďaka nej do energetického mixu čistá elektrina v objeme 37,2 gigawatthodiny ročne. „To by zabránilo emisiám skleníkových plynov, ktoré sú v súčasnosti emitované paroplynovými, respektíve uhoľnými elektrárňami v objeme 15-tisíc ton CO2, respektíve 33- tisíc ton CO2 ročne. Zároveň by to znamenalo aj zvýšenie produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov na Slovensku o 0,8 percenta,“ opisuje spoločnosť Vodohospodárska výstavba. Podľa nich to umožní rýchlejšie plnenie dlhodobých cieľov dekarbonizácie a klimatickej neutrality.

(Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/14657990-nova-elektraren-na-dunaji-vyvazi-33-tisic-ton-emisii-z-uholnych-zdrojov-vyrabat-ma-v-roku-2026)


Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) nevylúčil, že by Slovensko začalo triediť textilný odpad skôr než v roku 2025, ako vyplýva z nariadenia Európskej únie. Ako zdôvodnil, textil tvorí obrovskú časť odpadu, preto by bolo dobré zavedenie systému urýchliť. „Do úvahy pripadá podobný model, aký je pri umelých hmotách, čiže systém rozšírenej zodpovednosti výrobcu. To by znamenalo, že ten, kto bude uvádzať textily na trh, bude povinný prispievať aj na ich spracovanie a definitívne uloženie,“ načrtol Budaj. Bol by rád, keby ministerstvo pripravilo legislatívu už na budúci rok, aby sa systém mohol zaviesť o rok nato. Odpadový textil by sa mohol podľa Budaja používať najmä na výrobu tepelnoizolačných materiálov. Textilný odpad je podľa envirorezortu celosvetovým problémom. Upozornil, že občan Európskej únie vyprodukuje v priemere štyri kilogramy textilného odpadu ročne. "V roku 2018 skončilo na slovenských skládkach 16 percent textilných odpadov, pričom recyklácia textilných odpadov dosiahla 29 percent.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/budaj-textilny-odpad-by-sa-mohol-zaca/593565-clanok.html)


Zamestnávatelia privítali zvýšenie príspevku pre podniky z Environmentálneho fondu na 11 miliónov eur, ktoré tento týždeň oznámil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Jednorazové zvýšenie kompenzácií nepriamych nákladov na emisie však podľa podnikateľov nie je koncepčným riešením a napriek zvýšeniu nedosahuje úroveň náhrad poskytovanú inými štátmi EÚ. Podnikatelia preto žiadajú urýchlenú zmenu legislatívy. “Oznámenie ministra životného prostredia Jána Budaja o zvýšení kompenzácií z Envirofondu pre slovenské energeticky náročné firmy považujeme za pozitívny krok, avšak stále nie dostatočný,” uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD) Andrej Lasz. Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor dodal, že kompenzácie z Envirofondu sú firmám krátené už niekoľko rokov a v tomto roku to bolo z predpokladaných 12,8 milióna eur na pôvodné tri milióny eur. Gregor pripomenul, že zatiaľ ide iba o vyjadrenie ministra a Klub 500 sa k téme vyjadrí až po schválení tohto opatrenia. Zamestnávatelia však volajú po jasne nastavených a dlhodobo predvídateľných pravidlách.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/ekonomika/analyza-tyzdna-viac-z-envirofondu-f/593573-clanok.html)

Ilustračné foto: pexels.com