Monitoring médií 29. 9. 2021

Najväčší spotrebiteľ zemného plynu na Slovensku Duslo Šaľa zvažuje, že výrobu podľa vzoru iných európskych výrobcov hnojív odstaví. Najväčší spotrebiteľ elektrickej energie v krajine Slovalco čelí ešte väčším výzvam – výroba hliníka na Slovensku môže skončiť úplne. Hlinikárne v západnej Európe však prežijú, aspoň nateraz. Rozdiel je v povolených kompenzáciách EÚ. Kým západné krajiny priemyselným podnikom vysoké ceny energií kompenzujú, na Slovensku kompenzácie politikov nezaujímajú. Snaha podporiť domáce priemyselné giganty počas energetickej transformácie bola až doteraz tabu. Kým štát vyzbieral na predaji emisných povoleniek miliardu, na kompenzácie rozdal iba pár drobných, dokonca omnoho menej, než hovorí zákon. Ministerstvo životného prostredia, ktoré má kompenzácie na starosti, zlyhalo. Aj keď sa plánuje systém od budúceho roka rozbehnúť po novom, pozitívny výsledok nie je istý. Hospodárenie súkromných spoločností na Slovensku totiž politikov príliš netrápi. Hrá sa iba o voliča. Je jedno, že práve firmy vytvárajú pracovné miesta, zvyšujú mzdy a životnú úroveň – slovenskí politici si akosi neuvedomujú, že bez nich prosperita nepríde.

(Zdroj: https://www.trend.sk/trend-archiv/kratkozrakost-slovenskych-populistov-buducnost-prosperitu-nemyslia)


Ministerstvo životného prostredia SR oceňuje vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktoré predniesla v pléne Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Zuzana Čaputová v správe o stave republiky podľa ministerstva životného prostredia ocenila podporu ambicióznych klimatických cieľov, pokrok v oblasti obehového hospodárstva, či reformu národných parkov. Prezidentka pozitívne zhodnotila tiež zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek od budúceho roku. Prezidentka Čaputová tým dala najavo, že aj ona si uvedomuje vážnosť stavu a naliehavosť ochrany životného prostredia. Stala sa tak prvou slovenskou hlavou štátu, ktorá ochrane životného prostredia venovala v správe o stave republiky toľko priestoru. Podľa vyjadrení ministra životného prostredia Jána Budaja v minulosti u politikov neexistoval rešpekt k hodnotám životného prostredia nevyhnutný na to, aby konali v prospech skutočnej ochrany životného prostredia.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/budajovo-ministerstvo-ocenilo-doraz-prezidentky-caputovej-na-zivotne-prostredie-v-sprave-o-stave-republiky/)


Deväť z desiatich obyvateľov Slovenska sa vie rozhodnúť, čo a kam patrí do jednotlivých nádob na triedený odpad, pričom takmer polovica si to samostatne zisťuje priebežne. Podľa reprezentatívneho prieskumu v slovenskej online populácii sú fanúšikmi triedenia ženy, mladí ľudia, obyvatelia východného Slovenska a tí, čo žijú v dedinách a obciach. Pre organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV) ASEKOL realizovala prieskum medzi online populáciou nad 15 rokov agentúra Nielsen Admosphere v septembri a zameriavala sa na to, ako sú občania spokojní so systémom triedeného zberu. Takmer dve tretiny respondentov (61 %) považujú systém triedeného zberu na Slovensku za prehľadný. Medzi obyvateľmi veľkých miest a západného Slovenska považuje systém triedeného zberu za neprehľadný až 40 percent respondentov a z týchto aglomerácií pochádzajú aj účastníci prieskumu, ktorí vyhlásili, že ich téma nezaujíma.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106319/lepsime-sa-v-triedeni-odpadu-radi-to-o-sebe-hovorime-a-potvrdzuju-to-aj-statistiky.aspx)