Monitoring médií 3. 11. 2021

V Parížskej klimatickej dohode z roku 2015 sa krajiny zaviazali udržať globálne oteplenie maximálne na 2 stupňoch Celzia, no ideálne na 1,5 stupňa Celzia. Nevyhnutné je preto prijať opatrenia, na ktorých realizáciu ostávajú ľudstvu približne dve desaťročia. Vo Veľkej Británii sa začala klimatická konferencia OSN. Od samého začiatku sa pracovných stretnutí zúčastňuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR so svojou sekciou zmeny klímy a ochrany ovzdušia. Dosiahnutie uhlíkovej neutrality si každoročne vyžiada investície v hodnote 2 až 3 % svetovej produkcie až do roku 2050. To je však oveľa menej, ako odhadované ekonomické náklady v prípade ničnerobenia. Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja svetový klimatický summit je príležitosťou zvýšiť tlak na globálne silné ekonomiky, aby prijali ambicióznejšie klimatické ciele. „Ničnerobenie je prílišný hazard, ktorý si nemôžeme dovoliť. Inak na to doplatia naše deti a ďalšie generácie,“ zdôraznil minister Budaj. Slovenská republika a MŽP presadzujú klimatické ciele, ktoré sa držia záväzku znížiť emisie o 55 % do roku 2030. V tomto smere ide o oveľa ambicióznejšie plány, než deklarovala predošlá vláda. Na klimatickom summite bude Slovensko spolu s Európskou úniou presadzovať opatrenia, ktoré pomôžu nielen klíme, ale aj globálnej ochrane životného prostredia.

(Zdroj: https://www.enviroportal.sk/clanok/mzp-j-budaj-klimaticka-kriza-sa-da-zastavit-iba-spolocnymi-silami)


Reforma národných parkov (NP) podporená aj investíciami z plánu obnovy a odolnosti môže zásadne prispieť k riešeniu regionálnych problémov. Uviedol to v utorok predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) po stretnutí s predstaviteľmi regiónu Polonín v okrese Snina. Išlo o nulté stretnutie “rady národného parku”, ktoré majú vznikať po celom Slovensku. “Na Slovensku máme možnosť vybudovať ekonomicky sebestačné regióny, čomu pomôže aj reforma národných parkov, a presvedčil som sa, že Národný park Poloniny je takýmto príkladom. Udržateľný rozvoj regiónu potrebuje alternatívu k lesnému hospodáreniu, mladá a uvedomelá generácia si vie zabezpečiť udržateľnú budúcnosť aj v atraktívnom a prírode blízkom turizme či ekologickom poľnohospodárstve, tak ako všade inde vo svete,” povedal Heger.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/premier-reforma-narodnych-parkov-pom/587551-clanok.html)


V trvalých prevádzkach verejného a rýchleho stravovania budú zakázané jednorazové plastové výrobky. Zakázané budú aj na verejných podujatiach. Nápoje v jednorazových obaloch nebudú môcť obstarávať ani orgány štátnej správy. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorou sa mení aj zákon o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/nrsr-v-stravovacich-prevadzkach-sa-za/587650-clanok.html)


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR podporuje a víta deklaráciu svetových lídrov na klimatickej konferencii OSN – COP26 v škótskom Glasgowe týkajúcu sa zastavenia globálneho odlesňovania a znehodnocovania pôdy. Deklarácia podľa envirorezortu zdôrazňuje význam lesov a využitia pôdy pre dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja a potrebu ich udržateľného spravovania. “Práve zdravé a odolné lesy sú kľúčovým spojencom v boji s klimatickou krízou,” skonštatovali z ministerstva. Zároveň upozornili aj na ďalší odkaz z deklarácie lídrov, že pre napĺňanie klimatických cieľov a zachovanie biodiverzity je nevyhnutná aj zmena poľnohospodárskej politiky štátu.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/mzp-podporuje-zastavenie-globalneho-od/587651-clanok.html)

Ilustračné foto: pexels.com