Monitoring médií 3. 9. 2021

Ministerstvo životného prostredia zbytočne predražilo zber kuchynského odpadu, tvrdia expertky na odpady Zuzana Čachová a Katarína Kretter. Rezort je podľa nich v odpadovom hospodárstve radikálnejší a ambicióznejší ako v minulosti, niekedy však na úkor kvality. (euractiv)

(Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/2523275/)


Výberové konanie na riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku bolo neúspešné. Ani jeden z piatich prihlásených kandidátov v jeho prvej časti neuspel.  Začiatkom júna riaditeľ SVP Róbert Hok rezignoval na svoju funkciu pre zdravotné dôvody. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) poveril dočasným riadením SVP Dávida Hlubockého.

(Zdroj: https://www.dnes24.sk/rychle-spravy/mzp-vyberove-konanie-na-riaditela-svp-bolo-neuspesne-242125)


Švédska spoločnosť Svensk Plastatervinning, ktorá sa zaoberá triedením a recykláciou plastov, investuje nemalú sumu peňazí do vybudovania najväčšieho a najmodernejšieho závodu na recykláciu plastov na svete. Nový závod Site Zero má však posunúť celý proces o veľký krok ďalej, vďaka čomu by Švédsko malo výrazne prekročiť stanovené európske ciele v oblasti recyklácie. Vďaka novému zariadeniu, ktoré sa bude nachádzať na ploche 60 000 metrov štvorcových, spoločnosť zdvojnásobí svoju triediacu kapacitu na viac ako 200 000 ton plastov ročne. Podľa slov spoločnosti bude závod Site Zero schopný recyklovať všetky plastové obaly zo švédskych domácností, čím podporí obehové hospodárstvo v krajine, a to bez akýchkoľvek emisií CO2.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106274/svedi-investuju-miliony-eur-do-najvacsieho-zariadenia-na-recyklaciu-plastov-na-svete.aspx)


V podtatranskej obci Kravany v týchto dňoch spúšťajú do prevádzky čistiareň odpadových vôd. Úrady jej povolili skúšobnú prevádzku na dobu jedného roka. Ide o čiastočný posun v kauze, v ktorej starosta obce Igor Gavalier dlhodobo poukazuje na čudný postup manažmentu štátneho Environmentálneho fondu spadajúceho pod ministerstvo životného prostredia. Čistiareň ide do prevádzky napriek zmätku okolo nevyplatených faktúr stavebnej firme. Fond vlani v marci obci priklepol dotáciu 2,4 milióna eur na dokončenie čistiarne a vybudovanie verejnej kanalizácie. Peniaze samospráve prišli na účet, no bez súhlasu envirofondu ich nesmie použiť na platby za vykonané stavebné práce generálnemu dodávateľovi stavby – Vodohospodárskym stavbám Bratislava.

(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/zkswm2g/kravany-napriek-chaosu-s-fakturami-spustaju-cistiaren-splasky-tak-uz-nekoncia-v-hornade/)